Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stanné právo v štyroch ukrajinských oblastiach, ktoré sa Moskva pokúša anektovať. Podľa ruskej agentúry TASS šéf Kremľa na dnešnom zasadnutí Bezpečnostnej rady oznámil, že podpísal dekrét o vyhlásení stanného práva v "štyroch nových oblastiach Ruska", ako Moskva nazýva okupované ukrajinské územia, na ktoré si robí nároky.
Ide o Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú oblasť. Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak odmietol Putinov krok ako pokus o legalizáciu "drancovania majetku" Ukrajincov a uviedol, že pre Kyjev sa nič nemení.
Mimoriadne právomoci šéfom regiónov
Putinov dokument má potvrdiť Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, čo možno považovať za formalitu.
Šéf Kremľa nespresnil, aké kroky budú v rámci stanného práva podniknuté, ale uviedol, že jeho príkaz platí od štvrtka, píše agentúra AP. Návrhy zákonov podľa nej naznačujú, že môže zahŕňať obmedzenie cestovania a verejných zhromaždení, prísnejšiu cenzúru alebo širšie právomoci pre orgány presadzovania práva.
Prezidentský výnos nariaďuje vytvorenie síl územnej obrany v štyroch ukrajinských regiónoch, ktorých sa týka. Podľa AP z Putinovho dekrétu tiež vyplýva, že opatrenia, ktoré predpokladá stanné právo, môže zaviesť aj v Rusku.
Putin dnes podľa agentúry Reuters tiež podpísal dekrét, ktorý obmedzuje pohyb do ruských regiónov susediacich s Ukrajinou - týka sa Krasnodarského kraja, ďalej Belgorodskej, Brjanskej, Voronežskej, Kurskej a Rostovskej oblasti.
Okrem nich sa týka ukrajinského polostrova Krym, ktorý Moskva anektovala v roku 2014, a Sevastopola. Podľa AP Putin tiež udelil mimoriadne právomoci šéfom všetkých ruských regiónov.
Podľa Reuters im majú umožniť chrániť kriticky dôležité zariadenia, udržiavať verejný poriadok a zvýšiť výrobu na podporu "špeciálnej vojenskej operácie", ako Moskva nazýva svoju inváziu do susednej krajiny.
Osobitná koordinačná rada
V televíznom vystúpení pred členmi bezpečnostnej rady Putin ďalej poveril vládu, aby zriadila osobitnú koordinačnú radu pod vedením premiéra Michaila Mišustina, ktorá bude spolupracovať s ruskými regiónmi na posilnení vojnového úsilia Moskvy na Ukrajine, píše agentúra Reuters.
Ruský prezident na konci minulého mesiaca pri slávnostnom prejave v Kremli označil štyri čiastočne okupované ukrajinské oblasti za ruské územie.
Stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe poznamenala, že jednou z obáv v súvislosti s eventuálnym zavedením stanného práva v Rusku je možnosť uzavretia hraníc. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov po Putinovom vystúpení na bezpečnostnej rade uviedol, že uzatváranie hraníc sa neplánuje.
"Zavedenie ‘stanného práva‘ na územiach okupovaných Ruskou federáciou by malo byť považované len za pseudolegalizáciu drancovania majetku Ukrajincov," reagoval ukrajinský prezidentský poradca Podoľak na Twitteri. Pre Ukrajinu sa podľa neho nič nemení, ukrajinské sily budú pokračovať v oslobodzovaní ukrajinských území, ktoré sú teraz okupované Ruskom.
Ruský prezident na konci septembra pri slávnostnom prejave v Kremli označil štyri čiastočne okupované ukrajinské oblasti za ruské územie. Zábor Chersonskej, Záporožskej, Doneckej a Luhanskej oblasti neskôr schválil ruský parlament a ústavný súd. Prakticky celý svet tento najnovší pokus Ruska o pripojenie ďalšieho ukrajinského územia neuznáva.
Podľa agentúry Reuters dnešný Putinov krok pôsobí ako snaha upevniť ruskú pozíciu v štyroch čiastočne okupovaných ukrajinských regiónoch a ide o najnovšiu eskaláciu konfliktu. Tieto kroky majú Rusku pomôcť čeliť sérii porážok od začiatku septembra.
Dôsledky vojny pocítia na vlastnej koži viacerí obyvatelia Ruska, ktorí sa už teraz stretávajú s čiastočnou mobilizáciou vyhlásenou minulý mesiac, dodal Reuters. Kremeľ vyhlásil stanné právo v ten istý deň, keď proruské okupačné úrady v Chersonskej oblasti informovali, že začali evakuáciu civilistov z Chersonu pred blížiacou sa ukrajinskou protiofenzívou.