Bývalý čínsky prezident Chu Ťin-tchao bol v sobotu neočakávane vyvedený zo zatvárajúcej ceremónie zjazdu vládnucej Komunistickej strany Číny. Táto udalosť do značnej miery narušila inak detailne naplánovanú ceremóniu, píše AFP.
Tamojšie štátne médiá začali tvrdiť, že exprezidenta eskortovali, pretože "sa necítil dobre".
Chu (79), ktorý je predchodcom súčasného čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, bol počas ceremónie usadený po Si Ťin-pchingovej ľavici. Neskôr ho tamojší stevardi odviedli z pódia Veľkej sály ľudu v Pekingu, uviedol pre agentúru Reuters svedok udalosti.
Na videu, ktoré zverejnila AFP, možno vidieť, ako sa stevard opakovane snaží Chu Ťin-tchaoa zdvihnúť zo sedadla, čo upútalo pozornosť okolosediacich predstaviteľov.
Po tom, čo Chu približne minútu hovoril so Si Ťin-pchingom a čínskym premiérom Li Kche-čchiangom, bol vyvedený zo sály. Na videu je tiež vidieť, ako Si pridržiava rukou dokumenty, ktoré sa Chu počas incidentu snažil zobrať zo stola.
Zjazd čínskej Komunistickej strany sa koná zväčša za zatvorenými dverami, no k incidentu s bývalým čínskym prezidentom prišlo krátko po tom, ako mohli do miestnosti vstúpiť novinári, ktorí pokrývali zatváraciu ceremóniu.
AFP podotýka, že náhly odchod bývalého čínskeho prezidenta z ceremónie ostával niekoľko hodín nevysvetlený, pričom čínska cenzúra rýchlo vymazala akékoľvek príspevky odkazujúce na incident z čínskych sociálnych sietí.
Vládne médiá napokon začali komunikovať, že dôvodom vyvedenia exprezidenta zo sály bol jeho zdravotný stav.
"Chu trval na svojej účasti na záverečnom zasadnutí napriek tomu, že sa v uplynulom čase zotavuje. Keď mu počas zasadnutia prišlo nevoľno, personál ho v záujme jeho zdravia odprevadil do vedľajšej miestnosti. Teraz je mu oveľa lepšie," uviedla tlačová agentúra Nová Čína - štátny spravodajský orgán Pekingu - citovaná tlačovou agentúrou AFP.
Nútené odvedenie krehko pôsobiaceho Chu Ťin-tchaa zo sály vyvolalo ohlas na sociálnych sieťach aj v západných médiách. BBC na svojom webe uvádza, že najpravdepodobnejšími dôvodmi jeho odchodu sú buď to, že sa naplno prejavila čínska mocenská politika, kedy bol symbolicky odstránený vodca reprezentujúci skoršie časy, alebo má exprezident vážne zdravotné problémy.
Delegáti 20. zjazdu vládnucej Komunistickej strany Číny v sobotu jednomyseľne prijali uznesenie o zmenách v straníckych stanovách, čím posilnili postavenie Si Ťin-pchinga.
Podľa agentúry AFP je už teraz takmer isté, že Si Ťin-pching bude v nedeľu potvrdený ako generálny tajomník strany na tretie päťročné funkčné obdobie, čím si upevní svoje postavenie najmocnejšieho čínskeho politika od čias Mao Ce-tunga.