Ukrajinskí vojaci čoraz úspešnejšie bojujú s dronmi iránskej výroby, ktoré Rusko vo veľkom počte zrejme používa ako náhradu za presné zbrane s dlhým doletom.
Tých totiž začína mať nedostatok, upozornilo britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na poznatky vojenskej rozviedky.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa telefonátmi západným náprotivkom s nezmyselnými obvineniami, že by Ukrajina mohla použiť takzvanú špinavú bombu, snažil zastrašovať Západ, aby menej pomáhal Ukrajine, usúdili analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny ISW.
Ukrajinský generálny štáb hlási odrazenie nepriateľských útokov pri 11 obciach, vrátane Bachmutu na východe krajiny.
Iránske drony na ukrajinskej muške
Rusko naďalej používa drony iránskej výroby Šáhed-136 po celej Ukrajine. Tieto bezpilotné lietadlá sú však pomalé, hlučné a lietajú v nízkych výškach, takže osamelé stroje ľahko zameriava konvenčná protiletecká obrana. Ukrajinské snahy zostreliť tieto bezpilotné lietadlá sú podľa Londýna čoraz úspešnejšie.
Oficiálne zdroje, vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského, tvrdia, že až 85 percent strojov je zachytených, uviedlo britské ministerstvo.
Rusko pravdepodobne nasadzuje veľký počet iránskych bezpilotných lietadiel, aby preniklo čoraz účinnejšou ukrajinskou protivzdušnou obranou. Pravdepodobne ich používa ako náhradu za ruské presné zbrane dlhého doletu, ktoré sú čoraz vzácnejšie, dodalo.
Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov denníku Ukrajinska pravda povedal, že do cieľa doletí v priemere 30 percent z dronov Šáhed-136, ktoré odštartovali.
Rusko si podľa Budanova v Iráne objednalo na 1 700 bezpilotných lietadiel rôznych typov, ale tie treba ešte vyrobiť.
Šojguove nepodložené obvinenia o špinavej bombe
Ruský minister obrany Sergej Šojgu v nedeľu telefonicky hovoril so svojimi náprotivkami zo Spojených štátov, Francúzska, Británie a Turecka.
V troch týchto telefonátoch podľa tlačových agentúr hovoril o obavách Moskvy z toho, že by Ukrajina mohla v konflikte použiť takzvanú špinavú bombu.
Špinavá bomba je zbraňou zameranou na kontamináciu veľkej oblasti rádioaktívnym materiálom. Pri jej použití nedochádza k jadrovému výbuchu, dopĺňa AFP.
Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba označil ruské tvrdenie za absurdnú a nebezpečnú lož a poprel, že by sa Kyjev k niečomu takému chystal.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rovnako odmietol Šojguove tvrdenia vo videopríhovore na sociálnych sieťach.
"Ak Rusko zavolá a povie, že Ukrajina údajne niečo pripravuje, znamená to jedno: Rusko to všetko už pripravilo," vyhlásil Zelenskyj. Svet by podľa neho mal reagovať "čo najtvrdšie". Tiež podotkol, že jedine Rusko je schopné v Európe použiť jadrové zbrane.
Ruský výrok odmietol aj Londýn alebo Washington. "Odmietame správy o priehľadne falošných tvrdeniach ministra Šojgua, že Ukrajina sa pripravuje použiť špinavú bombu na svojom vlastnom území," uviedla hovorkyňa Rady pre národnú bezpečnosť USA.
Podľa ISW sa ním snažil Šojgu Západ zastrašiť a prinútiť, aby Ukrajine nedodával zbrane.