Je to bezmála osem mesiacov, čo ruská armáda vpadla na Ukrajinu. V akom stave je dnes Rusko?
Kroky ruskej vlády vypovedajú o tom, že situácia je absolútne iná, než akú očakávala na začiatku tejto bezohľadnej vojny.
Nádeje, že pôjde o trojdňovú operáciu alebo trojtýždňovú, alebo dokonca prinajhoršom trojmesačnú, sa nenaplnili. Vojna trvá už takmer osem mesiacov. Taký výsledok, aký v Kremli očakávali, sa nedostavil. Putin drží v ruke posledné karty a zvyšuje stávky.
Čo teraz Putinovi zostáva?
Putin čelí trom faktorom. Prvým sú dodávky zbraní ukrajinskej armáde. Vďaka moderným zbraniam sa Ukrajina môže nielen brániť, ale vykonávať aj ofenzívu, ku ktorej došlo v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny a teraz dochádza na juhovýchode v Chersonskej oblasti.
Druhým faktorom je mobilizácia. V Rusku v súvislosti s týmto nepopulárnym opatrením rastie sociálne napätie. Ľudia, ktorí podporovali Putina alebo sa k nemu stavali neutrálne, prehodnocujú svoje postoje.
Mobilizácia sa dotkla prakticky každej ruskej rodiny. Ľudia utekajú do zahraničia, kto kam môže. Predovšetkým do Kazachstanu, Gruzínska a Arménska. Ale aj do Turecka alebo Mongolska. Ľudia nechcú bojovať, to je jasné.
Dochádza k vnútornému napätiu a prehodnoteniu vzťahu k Putinovi a vojne. Nielen medzi prostými ľuďmi, ale aj v elitách. Vo vládnych elitách dochádza k sporom o situácii na ukrajinskom fronte. Jednota, hurávlastenectvo vyprchali.
Tretím faktorom je pôsobenie sankcií. Síce nemajú taký efekt, ako sa spočiatku očakávalo, keď skoro všetci ekonómovia predpovedali, že sa HDP Ruska prepadne v medziročnom porovnaní o desať až jedenásť percent. Sankcie boli zavádzané pomalšie, než sa čakalo, a zatiaľ ešte neukázali plný efekt. Najmä sa ešte neprejavil zákaz dodávok ruskej ropy na európsky trh.
Ruskí ekonómovia predpokladajú, že v prvom štvrťroku budúceho roku ruská ekonomika bude čeliť komplexnému efektu sankcií. V Rusku už pociťujú nedostatok komponentov, a to aj na výrobu zbraní,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.