Do Austrálie vyrazila prvá skupina austrálskych žien a detí, ktoré boli zadržiavané od pádu teroristickej organizácie Islamský štát v roku 2019 v internačných táboroch v Sýrii. Cestu do vlasti cez Irak nastúpili štyri ženy a 13 detí napriek kritikom, podľa ktorých títo ľudia predstavujú ohrozenie austrálskej verejnej bezpečnosti kvôli svojmu skoršiemu spojeniu s IS, informoval server ABC News.
Skupina zo sýrskeho tábora Rudž vyrazila vo štvrtok po ceste na asi 30 kilometrov vzdialenú hranicu s Irakom, potom pokračovala lietadlom. Prevoz zabezpečovala austrálska diplomacia v spolupráci s kurdskou správou tábora. Do prvej skupiny úradníci vybrali najzraniteľnejšie ženy a deti, ďalší zo zhruba 60 Austrálčanov v tábore podľa ABC News odcestujú v najbližších mesiacoch v dvoch skupinách.
V polovici októbra austrálska strana odobrala vzorky DNA žien a detí, aby overila ich austrálske občianstvo. Drvivá väčšina prevážaných detí sa narodila v Sýrii a Iraku za vlády IS a teraz sa prvýkrát stretnú so členmi svojej širšej rodiny.
"Moja vláda bude vždy konať tak, aby zabezpečila bezpečnosť Austrálčanov, a bude vždy konať na základe odporúčaní národných bezpečnostných agentúr," uviedol premiér Anthony Albanese. Ministerstvo vnútra odmietlo prípad "vzhľadom na citlivosť celej záležitosti" bližšie komentovať.
V sýrskom tábore podľa ABC News žila aj 22-ročná Austrálčanka, ktorá bola do Sýrie odvezená v 15 rokoch proti svojej vôli. Už mesiac po príchode ju vydala za jej krajana a do svojich 19 rokov porodila štyri deti. Jej sestru do krajiny odviezli, keď mala iba päť rokov.
Svojich občanov začali prevážať do vlasti aj ďalšie krajiny. Francúzsko pred týždňom priviezlo 15 žien a 40 detí, bola to už niekoľká skupina. Po schválení parlamentom sa do Británie v októbri vrátila jedna žena so synom. V iných prípadoch ale Británia svojim občanom návrat do krajiny nepovolila a niektorým aj odobrala britské občianstvo.