Vysokopostavení ruskí vojenskí predstavitelia nedávno diskutovali o tom, kedy a ako by Moskva mohla použiť taktickú jadrovú zbraň na Ukrajine. Informuje o tom americký denník The New York Times s tým, že spravodajské informácie o rozhovoroch sa šírili v rámci vlády USA v polovici októbra.
Ruský prezident Vladimir Putin súčasťou týchto rozhovorov nebol. No samotná skutočnosť, že ruskí vojenskí lídri sa tým zaoberajú, znepokojila podľa denníka administratívu amerického prezidenta Joea Bidena.
Generáli frustrovaní zlyhaním
Ukazuje to totiž, akí frustrovaní ruskí generáli zo svojich zlyhaní na Ukrajine sú, a tiež to naznačuje, že Putinove jadrové hrozby naozaj nemusia byť len rétorickým cvičením.
Americkí predstavitelia však upozorňujú, že stále nevideli žiadne dôkazy o tom, že by Rusi presúvali jadrové zbrane alebo prijímali iné taktické opatrenia na prípravu útoku.
Pentagon odhaduje, že Rusko má v zásobe až 2000 taktických jadrových zbraní, ktoré sú určené na použitie na bojiskách na prevalcovanie konvenčných síl.
Taktické jadrové zbrane majú menšiu ničivú silu a sú určené na použitie na kratšie vzdialenosti ako hlavice medzikontinentálnych balistických rakiet. Nasadené by mohli byť viacerými spôsobmi, vrátane raketového alebo delostreleckého granátu. Cieľom by mohli byť ako ukrajinské mestá, tak aj väčšia koncetrácia ukrajinských síl.
USA vedeli o vojne mesiace vopred
Putin minulý týždeň vo štvrtok vyhlásil, že nemá v úmysle použiť jadrové zbrane na Ukrajine. Rusko podľa neho o použití takýchto zbraní nikdy nehovorilo, len to naznačovalo v reakcii na vyjadrenia západných lídrov.
"Nepovažujeme to za potrebné. Nemá to zmysel, ani politický, ani vojenský," povedal šéf Kremľa počas diskusie na politickom fóre v Moskve s tým, že ruská vojenská doktrína povoľuje použiť jadrové zbrane len v prípade obrany.
Spojené štáty a ich prezident Joe Biden varovali pred hroziacou ruskou inváziou na Ukrajinu dlhé týždne predtým, ako k nej naozaj 24. februára 2022 došlo. Rusko pritom napriek výraznej koncentrácii síl na hraniciach Ukrajiny tieto tvrdenia dôrazne odmietalo.
"Máme dôvody domnievať sa, že sa ruské jednotky chystajú zaútočiť na Ukrajinu v nasledujúcom týždni," povedal napríklad v piatok 18. februára Biden, ktorý poznal plány ruskej invázie už od októbra 2021. Dokazuje to, že spravodajské informácie USA z ruského prostredia sú na vysokej úrovni.