Ukrajina by bola v práve, keby zareagovala útokom na vzdušné údery z bieloruského územia, ktorým od začiatku ruskej invázie čelí. Spravodajskému portálu Ukrajinska pravda to povedala hlavná predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská.
Podčiarkla, že hoci režim v Minsku prepožičiava Rusku bieloruské územie k útokom na Ukrajine, mnohí Bielorusi proti vojne na Ukrajine protestovali a snažia sa jej zabrániť.
"Ak z bieloruského územia opäť zamieria na Ukrajinu a na Ukrajincov rakety, Ukrajina bude mať právo na odvetný útok," povedala Cichanovská.
Mnohí s vojnou nesúhlasia
Veľká pravdepodobnosť, že sa bieloruská armáda zapojí aj do pozemnej invázie na Ukrajinu, bola podľa Cichanovskej najmä na začiatku vojny vo februári. "Ale už vtedy bolo jasné, že v bieloruskej armáde nie je protiukrajinská nálada. Bieloruskí vojaci nemali motiváciu ísť bojovať s Ukrajincami," myslí si aktivistka.
Cichanovská tiež poukázala na to, že mnohí Bielorusi, najmä tí, ktorí sa uchýlili do zahraničného exilu, demonštrovali proti vojne na Ukrajine. V samotnom Bielorusku sa na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu však konali skôr menšie protestné akcie, čo politička vysvetľuje tým, že tisíce Bielorusov boli vo väzení kvôli zásahom bieloruských úradov proti opozícii a stovky tisíc ľudí z krajiny už skôr utiekli.
"Tam bola veľká miera strachu. Človeka za jeho protirežimový postoj môžu zatvoriť na 15 alebo 20 rokov," zdôraznila. "Nedá sa povedať, že by neboli žiadne protesty. Možno, že to prešlo bez povšimnutia, ale 27. februára vyšli do ulíc rôznych bieloruských miest tisíce ľudí protestovať proti vojne. Ľudia vedeli, do čoho idú, vedeli, že pôjdu do väzenia, a rovnako išli protestovať," zdôraznila.
Kreovanie opozície
Cichanovská v roku 2020 kandidovala v bieloruských prezidentských voľbách, po ktorých v krajine nasledovali masové protesty proti falšovaniu výsledkov. Podľa oficiálnych oznámení obhájil mandát dlhoročný bieloruský líder Alexander Lukašenko, mnohí Bielorusi sa ale domnievajú, že vo voľbách v skutočnosti zvíťazila Cichanovská, čo naznačovali aj prieskumy vykonané pri hlasovacích miestnostiach v zahraničí.
Tento rok v septembri Cichanovská oznámila vznik bieloruskej prechodnej opozičnej vlády (OHDP), ktorá má zabezpečiť prechod k demokratickému zriadeniu v Bielorusku. V kabinete zasadol okrem iného bývalý minister kultúry Pavol Latuška.
V tomto kabinete vzniklo aj krídlo, ktoré sa zaoberá "vojenskou obranou", povedala Cichanovská v rozhovore. Mnoho Bielorusov podľa nej vďaka spolupráci so susednými krajinami prechádza armádnym výcvikom, čo vytvára tlak na režim v Minsku.
Kabinet okrem iného rozvíja tiež iniciatívu Peremoha (Víťazstvo), ktorá sa zameriava napríklad na blokovanie strategických objektov. Na nej spolupracuje s bývalými členmi bieloruských silových štruktúr, ktorí tieto zložky opustili, pretože sa v roku 2020 nechceli podieľať na zásahoch proti demonštrujúcim.