Iránsky prezident Ebráhím Raísí tvrdí, že Irán prekazil americký pokus o destabilizáciu, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na iránske médiá. Spojené štáty podľa Raísího chceli opakovanie arabských povstaní z roku 2011 aj v jeho krajine. Podľa organizácie HRANA, ktorá monitoruje porušovanie ľudských práv v Iráne, bolo do piatka v Iráne zabitých 314 účastníkov protivládnych protestov.
Protirežimové protesty po celej krajine vyvolala nedávna smrť dvadsaťjedenročnej Iránky kurdského pôvodu Mahsy Amínovej, ktorú mravnostná polícia zadržala podľa médií kvôli tomu, že mala príliš voľne nasadený hidžáb - šátok, ktorý musia ženy v Iráne nosiť na verejnosti od islamskej revolúcie z roku 1979. Demonštrácie trvajú už 50 dní.
Iránsky prezident povedal, že iránske mestá sú "bezpečné a usporiadané" aj po zmarenom pokuse USA zopakovať v Iráne povstanie arabskej jari. "Američania a ďalší nepriatelia chceli Irán destabilizovať realizáciou rovnakých plánov ako v Líbyi a Sýrii, ale neuspeli," povedal Raísí podľa dnešných správ iránskych agentúr už v piatok skupine študentov.
Iránsky klerikálny režim sa pokúša demonštrácie potlačiť a stovky ľudí, prevažne protestujúcich, už boli zabité pri jednej z najvážnejších vĺn nepokojov, ktoré krajinu od islamskej revolúcie zasiahli.
Raísí sa k situácii vyjadril po tom, ako o oslobodení Iránu hovoril americký prezident Joe Biden a navyše v týždni, keď si Irán pripomína obsadenie americkej ambasády skupinou radikálnych študentov v roku 1979. "Oslobodíme Irán. Celkom skoro sa oslobodia sami," vyhlásil Biden podľa agentúry Reuters.
Agentúra aktivistov HRANA uvádza, že do piatka bolo zabitých 314 protestujúcich, vrátane 47 maloletých. Okrem toho bolo údajne zabitých 38 príslušníkov bezpečnostných síl. Najmenej 14 170 ľudí bolo podľa tohto zdroja pri protestoch v 136 mestách a na 134 univerzitách zatknutých, vrátane 392 študentov.
Aj dnes protestovali študenti na desiatke univerzít v Teheráne a v Karadži neďaleko hlavného mesta a tiež v severoiránskom meste Rašt a v Mašhade na severovýchode krajiny. Študenti prevolávali slogany ako "Ženy, život, sloboda", zachytila videá zverejnené agentúrou HRANA.