Ukrajinská armáda oslobodila viac ako polovicu územia, ktorého sa zmocnili ruské vojská po invázii z 24. februára, napísala dnes agentúra Unian s odvolaním sa na výskumníka, ktorý sledoval postup vojsk na základe správ z otvorených zdrojov.
Agentúra Unian súčasne pripomenula, že v súčasnosti sa najtvrdšie boje odohrávajú pri Bachmute v Donbase na východe krajiny, kde ruské vojská pokračujú v útokoch.
Okupované územia
Od Rusov sa podarilo oslobodiť skoro 78-tisíc štvorcových kilometrov, čo predstavuje 52,2 percenta územia dobytého Ruskom od februárového vpádu. Okupovaných doteraz zostáva skoro 71-tisíc štvorcových kilometrov, ktorých sa Rusko zmocnilo po 24. februári. Ide o časť Mykolajivskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, niekoľko dedín v Charkovskej oblasti a tú časť okupovaného Donbasu, ktorá bola obsadená po februárovej invázii.
Ak by sa do výpočtov zahrnuli aj územia okupované Ruskom od roku 2014, potom v ruských rukách zostáva pätina Ukrajiny, približne 120-tisíc kilometrov štvorcových, uviedla agentúra Unian a dodala, že v takom prípade sa počas ukrajinskej protiofenzívy podarilo oslobodiť 39 percent zo všetkých okupovaných území.
Ukrajinská protiofenzíva sa začala na konci leta. Najprv sa ukrajinským silám podarilo oslobodiť od Rusov takmer celú Charkovskú oblasť na severovýchode krajiny. Súbežne pokračovala protiofenzíva na juhu krajiny, kde minulý piatok ukrajinskí vojaci oslobodili Cherson, jediné oblastné centrum, ktorého sa Rusi od začiatku invázie zmocnili.
Najväčší konflikt od druhej svetovej vojny
Rusko začalo okupáciu Ukrajiny v roku 2014 anexiou Krymu. Zmocnilo sa tiež časti Doneckej a Luhanskej oblasti v Donbase. Ruské vojská na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vtrhli na Ukrajinu 24. februára, čím rozpútali najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny.
Počty obetí na životoch, vojakov a civilistov, sa odhadujú v ráde desiatok tisíc, milióny ľudí vojna vyhnala z domovov. Putin odôvodňoval "špeciálnu vojenskú operáciu", ako nazýva vojnu, potrebou "demilitarizácie" a "denacifikácie" susednej krajiny, Kyjev a Západ pokladajú inváziu za ničím nevyprovokovanú a neodôvodnenú agresiu.