Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír NASA dnes začal program Artemis, ktorý má vrátiť človeka späť na Mesiac. Z floridského mysu Canaveral o 7:47 hodine SEČ odletela raketa Space Launch System SLS s modulom Orion, ktorý má bez posádky obletieť Mesiac a po 25 dňoch sa vrátiť späť na Zem.
"Orion je teraz na obežnej dráhe Zeme," odznelo krátko pred 8:00 hodine SEČ v živom vysielaní štartu. Predtým sa od trojmetrového modulu oddelili raketové motory a následne aj centrálny stupeň.
Dopadne do oceánu
Ak všetko pôjde podľa plánu, Orion 11. decembra dopadne do Tichého oceánu pri pobreží kalifornského mesta San Diego. Modul pri misii dosiahne vzdialenosť 450-tisíc kilometrov od zeme a 40-tisíc kilometrov od odvrátenej strany Mesiaca. V prípade úspechu to bude najďalej, kam kedy vesmírne plavidlo navrhnuté pre ľudskú posádku doletelo.
Tímy technikov v NASA sa na štart pripravovali už vyše dva mesiace, počas ktorých sa potýkali s technickými ťažkosťami, dvoma hurikánmi a dvoma presunmi rakety z hangáru na štartovaciu rampu.
Dva predchádzajúce pokusy o štart, 29. augusta a 3. septembra, boli prerušené pre netesniace palivové potrubie a ďalšie technické problémy. Zhruba 40-minútové zdržanie kvôli netesniacemu ventilu a strate signálu z radarového stanovišťa riešili technici aj dnes.
Lunárna kolónia
Cieľom dnes začatej testovacej misie Artemis I je plne odskúšať všetko od rakety a modulu cez fungovanie riadiaceho strediska na Zemi po dopady na budúcu posádku. Systémy plánuje NASA zaťažiť na maximum a v rámci testu získať poznatky o odolnosti tepelného štítu Orionu.
Vyskúša si tiež vylovenie modulu po dopade do oceánu. Celý program Artemis potom okrem návratu astronautov na Mesiac cieli na založenie dlhodobej lunárnej kolónie ako odrazového mostíka pre ešte ambicióznejšie budúce lety na Mars.