Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vo štvrtok navrhla americkému súdu, aby saudskoarabskému korunnému princovi Mohamedovi bin Salmánovi priznal imunitu v občianskoprávnom konaní týkajúcom sa vraždy novinára Džamála Chášukdžího.
Bin Salmán je faktickým vládcom svojej krajiny a po novom tiež premiérom, čo by mu malo zabezpečiť imunitu, uviedla administratíva podľa dnešného článku denníka The Guardian. Agentúra AP to označila za zásadnú zmenu v postoji USA.
Saudskoarabský novinár Chášukdží, ktorý žil v exile v USA, bol v roku 2018 zrejme zavraždený na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, kam si prišiel predĺžiť platnosť dokladov kvôli nadchádzajúcej svadbe.
Telo sa nenašlo
Telo kritika saudskej kráľovskej rodiny sa nikdy nenašlo. Podľa informácií americkej rozviedky vraždu posvätil sám korunný princ. Biden tento rok v auguste povedal bin Salmánovi, že ho považuje za osobne zodpovedného za vraždu Chášukdžího.
"Vláda Spojených štátov vyjadrila vážne znepokojenie nad strašnou vraždou Džamála Chášukdžího a vyjadrila toto znepokojenie verejne a na najvyšších úrovniach saudskej vlády," uviedlo ministerstvo spravodlivosti vo svojom podaní.
USA v súvislosti s vraždou tiež zaviedli finančné sankcie a vízové obmedzenia, pripomenul úrad. "Doktríny imunity hlavy štátu sú však dobre zavedené v medzinárodnom zvykovom práve a v dlhodobej praxi výkonnej moci je dôsledne uznávaná," vysvetlilo svoj krok ministerstvo.
Občianskoprávnu žalobu proti princovi a jeho údajným komplicom podala Chášukdžího snúbenica Hatice Cengizová. Spolužalobcom bola skupina na podporu demokracie DAWN, ktorú zavraždený novinár denníka Washington Post založil. Podľa právnych expertov stanovisko americkej vlády pravdepodobne povedie k zamietnutiu žaloby, píše The Guardian.
Vojenskí partneri
"Je viac ako ironické, že prezident Biden sám zabezpečil, že bin Salmán môže uniknúť zodpovednosti, keď to bol práve prezident Biden, kto sľúbil americkému ľudu, že urobí všetko pre to, aby ho pohnal k zodpovednosti," uviedla vo vyhlásení šéfka DAWN Sarah Leah Whitsonová.
Spojené štáty sú vojenským partnerom Saudskej Arábie, ktoré dodávajú zbrane a majú na jej území rozmiestnené jednotky. Vojenské partnerstvo prežilo aj diplomatické spory spôsobené porušovaním ľudských práv, na ktoré v Saudskej Arábii poukazujú organizácie na ochranu ľudských práv.
Biden pred mesiacom vyhlásil, že chce prehodnotiť vzťahy so Saudskou Arábiou kvôli rozhodnutiu Rijádu výrazne znížiť produkciu ropy.