Západné krajiny sa nezaľahnú ruských jadrových vyhrážok. Dnes to na Berlínskej bezpečnostnej konferencii vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý označil Severoatlantickú alianciu za garanta bezpečnosti. Dodal, že kým budú jadrové arzenály štátov ako Rusko hrozbou, musí si NATO udržať potenciál vojenského odstrašenia. Prispieť k tomu podľa kancelára plánuje aj Nemecko.
"Ruské nezodpovedné nukleárne vyhrážanie berieme veľmi vážne, ale vystrašiť sa tým nenecháme," povedal Scholz. Rusko teraz v súvislosti s napadnutím Ukrajiny často spomína svoje jadrové zbrane. Nemecko podľa kancelára urobí všetko, aby sa ruské vyhrážanie jadrovými údermi nestalo skutočnosťou. Spomenul, že proti použitiu jadrových zbraní na Ukrajine sa postavila aj Čína, za čo čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi poďakoval.
"Pokiaľ budú štáty ako Rusko mať jadrové zbrane ako súčasť hrozieb, musia mať samozrejme NATO dôveryhodný potenciál odstrašenia, aby nemohlo byť vydierané," povedal Scholz. Nemecko sa chce podľa kancelára na budovaní vojenskej sily NATO podieľať, preto si v najbližších rokoch zariadi 35 amerických stíhačiek F-35.
Tieto moderné stroje piatej generácie F-35 od americkej firmy Lockheed Martin je ťažké zachytiť na radaru a môžu tiež niesť jadrové bomby. Berlín síce nevlastní jadrové zbrane, ale v rámci záväzkov Severoatlantickej aliancie sľúbil prevádzkovať lietadlá, ktoré tieto zbrane môžu niesť. Tento záväzok dnes Scholz opätovne potvrdil.
Scholz v prejave odsúdil ruský vpád na Ukrajinu a povedal, že Rusko nemôže túto vojnu vyhrať. "A tiež ju na bojisku nevyhrá," povedal. Dodal, že ruské raketové údery na ukrajinskú energetickú infraštruktúru nie sú nič iné ako zúfalou taktikou spálenej krajiny. Nemecko preto podľa kancelára teraz hľadá ďalšie možnosti, ako Ukrajine pomôcť, zvlášť potom s protivzdušnou obranou.