Americké námorníctvo dnes uviedlo, že v Ománskom zálive zastavilo rybársku loď, ktorá pašovala 50 ton munície, rozbušky a raketové palivo. Loď smerovala z Iránu do Jemenu, píše agentúra Reuters. Ide o druhý podobný nález od začiatku jemenského konfliktu.
"Jednotky z námornej základne USS Lewis B. Puller narazili na zakázaný náklad po tom, čo vstúpili na palubu, aby overili právo lode plávať pod svojou vyvesenou vlajkou. Ide už o druhú veľkú várku zadržaných zbraní za posledný mesiac, "uviedla vo vyhlásení americká piata flotila operujúca v oblastiach Perzského zálivu, Arabského a Červeného mora a časti Indického oceánu.
V polovici novembra objavilo námorníctvo USA podobný náklad: 70 ton paliva do rakiet schovaného medzi vakmi s hnojivom. Námorníctvo vtedy oznámilo, že objavené množstvo chloristanu amónneho by mohlo poháňať viac ako tucet balistických rakiet stredného doletu.
Tieto zbrane jemenskí šiitskí povstalci Húsíovci použili na útoky na provládne jemenské sily a Saudskou Arábiou vedenú koalíciu, ktorá medzinárodne uznávanú jemenskú vládu podporuje.
Vojna v Jemene, najchudobnejšej krajine arabského sveta, vypukla po tom, ako sa šiitskí povstalci, ktorých podporuje Irán, v roku 2014 zmocnili hlavného mesta Saná, odkiaľ vyhnali medzinárodne uznanú vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na jej strane sa o rok neskôr do boja proti rebelom zapojila koalícia na čele so sunnitskou Saudskou Arábiou. Boje v krajine si vyžiadali životy viac ako 150-tisíc ľudí, vrátane 14 500 civilistov, píše agentúra AP.
V dôsledku vojny sa Jemen tiež ocitol na prahu hladomoru. V októbri v Jemene vypršalo šesť mesiacov trvajúce prímerie, napriek snahám diplomatov ho obnoviť. To vyvolalo obavy z ďalšej eskalácie bojov.
Zbrojné embargo OSN od roku 2014 zakazuje dodávať Húsíom zbrane. Irán napriek tomu dlhodobo dodáva týmto povstalcom pušky, granáty, rakety a ďalšie zbrane, ktoré sú do krajiny prepravované loďami. Hoci Irán vyzbrojovanie Húsíovcov popiera, nezávislí odborníci, západné krajiny a experti OSN zistili, že zhabané komponenty pochádzajú z Iránu, píše AP.