Britská vláda uvažuje o nasadení armády, ktorá by pomohla udržať v chode verejné služby, ak budú štrajkovať dôležití zamestnanci. Uviedol to predseda vládnej Konzervatívnej strany Nadhim Zahawi.
Británia bojuje s protestnými akciami kvôli platovým a pracovným podmienkam vo viacerých odvetviach. Teraz jej hrozia štrajky tisícok zdravotných sestier v Anglicku a pracovníkov záchrannej služby v Anglicku a Walese, upozornila agentúra Reuters.
Vláda opakovane vyzvala zamestnancov na zastavenie štrajku s tým, že si nemôže dovoliť zvýšiť platy toľko, aby to pokrylo infláciu. Navyše, aj keby mohla splniť ich požiadavky, takéto zvýšenie by ďalej podporilo infláciu.
"Náš odkaz pre odbory je: ‘Teraz nie je čas na štrajk, teraz je čas na to pokúsiť sa konať‘," povedal Zahawi televízii Sky News. Ak však odbory odkaz nevypočúvajú, je dôležité, aby vláda mala pripravené záložné plány. Preto uvažuje o armáde či špecializovaných silách. Vojaci by napríklad mohli byť nasadení namiesto vodičov sanitiek.
Niekoľko štrajkov v tomto roku usporiadali tiež zamestnanci britskej pošty Royal Mail. Ďalšie štrajky plánujú tento mesiac.
Britský premiér Rishi Sunak, ktorý je pri moci len niečo málo vyše mesiaca, čelí viacerým problémom, vrátane hrozby dlhodobej recesie pred voľbami, ktoré podľa prieskumov verejnej mienky konzervatívci prehrajú.
Noviny The Sunday Times napísali, že Sunak by mohol oživiť plány na obmedzenie práva na štrajk pre zamestnancov verejného sektora, vrátane pracovníkov štátneho zdravotníctva, učiteľov či hasičov. Ďalšie noviny The Sunday Telegraph potom uviedli, že v prípade štrajku zdravotníkov by mohli byť na pomoc pacientom povolaní lekárnici.