Po konci francúzskej vojenskej operácie v Mali sa ako kľúčový spojenec západného boja s islamistami v Saheli javí chudobný a vyprahnutý Niger. Američania tu majú základňu bezpilotných lietadiel a cvičia špeciálne jednotky. Podľa kritikov však konflikt nemá vojenské riešenie, treba riešiť aj jeho hlbšie príčiny.
Prehľad narastajúcich džihádistických tendencií v západnej Afrike nájdete v nasledujúcom videu:
Bola to operácia, ktorou sa americké velenie špeciálnych síl v západnej Afrike rado pochváli. Razia proti al-Káide v Torodi bola starostlivo naplánovaná a vykonaná podľa zavedených postupov zelených baretov – namiesto amerických špeciálov ju však vykonalo nigerské komando.
Záťah na juhozápade Nigeru
Šesťdesiatku vojakov do dediny ležiacej pri hlavnej ceste z Niamey do Burkina Fasa dopravilo päť francúzskych helikoptér. A zatiaľ čo Nigerčania prehľadávali hlinené chyže, americký dron krúžiaci vysoko na nočnej oblohe odhalil v krovinách za dedinou skupinu skrývajúcich sa mužov.
Komando ich pozatýkalo, preverilo v ich mobiloch kontakty a históriu vyhľadávania, naložilo ich do vrtuľníkov a odovzdalo polícii. Podľa americkej armády sa neskôr potvrdilo, že niekoľko zo zatknutých skutočne patrilo k al-Káide.
Záťah v juhozápadnom cípe krajiny, ktorá je dvakrát väčšia ako Francúzsko, dobre ilustruje posledné pokusy Západu zastaviť expanziu islamistických geril na západe Afriky. Francúzmi vedená misia Barkhane stroskotala na protikoloniálnych sentimentoch miestnych obyvateľov a Emmanuel Macron ju po sérii pučov v Mali a Burk...
Zostáva vám 85% na dočítanie.