Americká spoločnosť Meta Platforms, ktorá vlastní sociálne siete Instagram a Facebook, čelí žalobe na kenskom súde za podnecovanie násilia v Etiópii. Informovala o tom dnes agentúra Bloomberg. Na súd sa obrátil spolu s dvoma neziskovými organizáciami etiópsky vedec Abrham Meareg, ktorého otec bol zastrelený minulý november na základe informácií, ktoré o ňom boli zverejnené vo facebookovom príspevku. Od spoločnosti žiada odškodnenie vo výške dvoch miliárd dolárov (takmer 1,9 miliardy eur) pre obete násilia podnieteného na Facebooku a prísnejšie moderovanie diskusií na sociálnych sieťach v konfliktných krajinách.
Spoločnosť Meta používa na svojich sociálnych sieťach algoritmy, ktoré prednostne zobrazujú obsah, na ktorý ľudia pravdepodobne zareagujú, aby si udržala ich pozornosť. Jej tržby za rok 2021 boli 117,9 miliardy dolárov (približne 115 miliárd eur).
Skupina, ktorá Metu na súde obvinila, tvrdí, že verejnosť potrebuje ochranu pred "žalostným zlyhaním facebooku pri riešení násilia na jeho platforme". Toto zlyhanie podľa skupiny prispieva k šíreniu nenávistného a nebezpečného obsahu.
"Môj otec bol zabitý kvôli facebookovým príspevkom, ktoré ho identifikovali, falošne obvinili, prezradili jeho adresu a volali po jeho smrti," uviedol Meareg vo vyhlásení pod prísahou. Jeho otec, Meareg Amare, ktorý bol univerzitným profesorom chémie, bol zastrelený pred svojím domom vlani 3. novembra. Hoci nenávistné príspevky boli na facebooku nahlásené, platforma ich vymazala až viac ako týždeň po smrti Mearega Amareho.
"Máme zamestnancov s miestnymi znalosťami a skúsenosťami a naďalej pracujeme na rozvíjaní našej schopnosti zachytiť obsah, ktorý porušuje pravidlá a je uvedený v najrozšírenejších jazykoch, vrátane amharčiny, orómčiny, somálčiny a tigrinčiny." uviedla spoločnosť Meta vo vyhlásení.
Na nahlásené facebookové príspevky týkajúce sa konfliktu v Etiópii, zvlášť tie, ktoré cielili na tigrajskú populáciu, ku ktorej Meareg patrí, však podľa Mearega neprišla včasná odpoveď.
Skupina, ktorá na Metu podala žalobu, od spoločnosti žiada, aby viac investovala do modernizácie obsahu v konfliktných krajinách, predovšetkým v Afrike, v Latinskej Amerike a na Blízkom východe. Obzvlášť v krajinách, ktoré sú náchylné k vojnám, etnickým čistkám a genocíde.
Predkladatelia obvinení tiež žiadajú lepšie pracovné podmienky pre zamestnancov Mety, ktorí obsah v týchto oblastiach moderujú, a ustanovenie fondu vo výške dvoch miliárd dolárov (viac ako 1,8 miliardy eur) na odškodnenie obetí násilia podnieteného na Facebooku.
Konflikt medzi etiópskou vládou a Tigrajským ľudový oslobodzovacím frontom, ktorá kontroluje štát Tigraj, sa začal v novembri 2020. Na zastavení bojov sa znepriatelené strany dohodli začiatkom tohto novembra v Juhoafrickej republike.
Metu obvinili predtým tiež ďalšie ľudskoprávne skupiny za podnecovanie násilia v Mjanmarsku, ktoré podľa nich prispelo ku genocíde Rohingov.