Európska únia pohrozila spoločnosti Twitter sankciami kvôli tomu, že zablokovala niekoľkým novinárom účty na svojej sociálnej sieti. Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová označila krok firmy Elona Muska za znepokojivý. Tvrdo ho kritizuje tiež Nemecko, podľa ktorého nie je možné slobodu tlače ľubovoľne zapínať a vypínať.
Jourová na twitteri správy o "svojvoľnom pozastavení" účtov novinárov označila za znepokojujúce. Pripomenula, že dodržiavanie slobody médií si vyžadujú zákony dvadsaťsedmičky, čoho by si mal byť Musk vedomý. "Existujú červené línie. A čoskoro sankcie," napísala tiež.
"Máme s tým problém," odkázalo spoločnosti Twitter nemecké ministerstvo zahraničia a pridalo náhľady zablokovaných profilov niektorých novinárov. "Nižšie uvedení novinári nás oddnes taktiež nemôžu sledovať, komentovať a kritizovať," doplnila nemecká diplomacia.
Twitter zablokovanie účtov novinárov, ktorí sú okrem iného redaktormi denníkov The New York Times, The Washington Post alebo stanica CNN, zdôvodnil tým, že sa dopúšťajú takzvaného doxingu, teda verejného zdieľania súkromných informácií. Potrestaní majú byť zablokovaním na sedem dní.
Musk, ktorý firmu Twitter kúpil na konci októbra za 44 miliárd dolárov, sa pritom označuje za absolútneho zástancu slobody slova. Aj o twitteri tvrdil, že musí byť slobodnejší ako doteraz a ako jeden zo svojich prvých krokov rozhodol o tom, že sa na platformu môže vrátiť bývalý americký prezident Donald Trump aj ďalší kontroverzní politici.
Z obáv, že by sa na twitteri teraz mohlo objavovať viac závadných príspevkov od užívateľov, pretože ich Musk nechce toľko regulovať, inzerciu na tejto sieti pozastavili koncern Volkswagen, automobilka General Motors alebo výrobca liekov Pfizer. Výrazne jej objem znížila aj spoločnosť Apple.