Čína dnes oznámila prvé úmrtie pacientov nakazených koronavirom po viac ako dvoch týždňoch. S odvolaním sa na miestne zdravotnícke úrady o tom informovala agentúra Reuters. Nízke oficiálne počty mŕtvych a nakazených vyvolávajú pochybnosti, či štatistiky zachytávajú skutočnú situáciu v krajine, kde sa podľa výpovedí miestnych obyvateľov covid šíri veľkou rýchlosťou.
Čínska Národná zdravotnícka komisia dnes oznámila nové dve úmrtia ľudí infikovaných koronavirom, obe v Pekingu. Naposledy Čína o nových úmrtiach oficiálne informovala 4. decembra, aj keď miestne médiá minulý týždeň napísali, že covidu napríklad podľahli 8. a 15. decembra bývalí novinári štátnych denníkov. Oficiálne Čína zaznamenala od začiatku pandémie 5237 úmrtí spojených s covidom, čo je v porovnaní s inými svetovými krajinami veľmi nízke číslo. Krajina má asi 1,4 miliardy obyvateľov.
Čínske úrady do 7. decembra uplatňovali stratégiu nulového covidu a nariaďovali uzávery hneď pri výskyte prvých prípadov nákazy. Odôvodňovali to tým, že chránia životy občanov. Po demonštráciách proti koronavírusovým opatreniam, na ktorých zazneli aj výzvy na rezignáciu prezidenta Si Ťin-pchinga, Peking stratégiu zmenil a oznámil zrušenie kľúčových obmedzení.
Čína tiež prestala zverejňovať počty ľudí nakazených koronavírusom, ktorí nevykazujú príznaky choroby. Za uplynulý deň čínske úrady ohlásili 1995 symptomatických prípadov nákazy koronavírusom.
"Oficiálne čísla sú očividne podhodnotené," uviedol zdravotnícky expert Chuang Jen-čung, ktorý pracuje v Rade pre medzinárodné vzťahy, neziskovej organizácii sídliacej v Spojených štátoch. "Môže to odrážať nedostatočnú schopnosť efektívne monitorovať situáciu týkajúcu sa choroby na čínskom území po tom, ako sa skončilo plošné testovanie. Taktiež to však môže svedčiť o snahe predísť masovej panike v súvislosti s nárastom počtu úmrtí na covid, "dodal Chuang.
Správa o nových dvoch úmrtiach na koronavírus dnes patrila k najvyhľadávanejším témam na sociálnej sieti Weibo, ktorá je čínskou obdobou twitteru. "Aký je dôvod viesť neúplné štatistiky? "pýtal sa podľa agentúry Reuters jeden z diskutujúcich. "To nie je klamstvo verejnosti? "napísal ďalší.
Hlavný čínsky epidemiológ Wu Cun-jou v sobotu vyhlásil, že Čína teraz zažíva prvú z troch vĺn epidémie covidu očakávaných túto zimu. To podľa Reuters tiež zodpovedá tomu, ako situáciu opisujú obyvatelia Číny. "Povedal by som, že 60 až 70 percent mojich kolegov ...je v tejto chvíli nakazených," uviedol 37-ročný zamestnanec jedálne na pekinskej univerzite.
Znepokojenie budí v Číne nízka preočkovanosť staršej populácie. Podľa vládnych dát dostalo posilňovaciu dávku vakcíny 57,9 percenta dospelých, pričom u ľudí starších ako 80 rokov je to 42,3 percenta. Mnohí Číňania sa očkovania boja, uviedol Reuters.
Čína sa spolieha výlučne na vakcíny domácej výroby, západné vakcíny sú v krajine nedostupné. Podľa čínskej lekárskej obce sú čínske vakcíny bezpečné, podľa niektorých názorov majú ale nižšiu účinnosť ako zahraničné očkovania založené na technológii mRNA.