Krematória v Číne sa stretávajú s nárastom počtu úmrtí, ktoré podľa neoficiálnych správ súvisia s šírením koronaviru. Píše o tom dnes agentúra AFP.
Čínske úrady na začiatku pandémie covidu-19 zaviedli prísne opatrenia, vďaka ktorým sa krajine s 1,4 miliardami obyvateľov 3 roky darilo chrániť pred nákazou najzraniteľnejších občanov, avšak za cenu značných ekonomických strát. Po nedávnych protestoch Čína väčšinu opatrení uvoľnila.
Počet infikovaných odvtedy rýchlo rastie, o čom podľa AFP svedčia preplnené nemocnice a vypredané lieky na covidové príznaky v lekárňach. Skutočný rozsah epidémie nie je zrejmý, pretože úrady skončili s plošným testovaním a štatistiky zaznamenávajú len prípady nákazy u pacientov, ktorí majú príznaky choroby.
V okrese Čchung-čching, ktorý má vyše 30 miliónov obyvateľov, už nie je v krematóriu priestor, kam by sa dali uložiť ďalšie telá. V posledných dňoch ich "pribúda oveľa viac ako kedykoľvek predtým", povedal AFP jeden zo zamestnancov, ktorý si neželal byť menovaný. "Máme strašne veľa roboty, v chladiacich boxoch už nie je miesto pre ďalšie telá," dodal.
Podobná situácia panuje aj v 1300 kilometrov vzdialenom krematóriu v Pao-tingu neďaleko Pekingu. "Samozrejme, že sme zaneprázdnení, kde tiež teraz nie sú?" uviedol miestny pracovník.
Čínska metropola Peking je súčasnou vlnou covidu obzvlášť silno zasiahnutá. Úrady dnes v hlavnom meste oznámili päť nových úmrtí pacientov s covideom, podľa expertov sú ale údaje veľmi podhodnotené.
"Starší ľudia majú veľa ďalších chorôb," povedal novinárom jeden z miestnych úradníkov Wang Kuej-čchiang. "Len málo z nich podľahne respiračnému ochoreniu po nákaze koronavírusom," dodal.
Krematórium v juhočínskom Kantóne agentúre AFP oznámilo, že situácia je "extrémne znepokojujúca". "Spaľujeme viac ako štyridsať tiel denne, predtým to bolo asi desať," vyhlásil zamestnanec zariadenia. "Všade v Kantone je to podobné," dodal s tým, že je však ťažké určiť, či covid je hlavným dôvodom úmrtia.
V Šen-jangu v provincii Liao-ning, ktorá susedí s KĽDR, zostávajú zosnulí až päť dní nepochovaní, pretože krematória sú podľa výpovede jedného zo zamestnancov "naozaj preťažené". "Nikdy som nič také nezažil," uviedol muž.