Španielsky parlament dnes schválil reformu Trestného zákonníka, ktorá prospeje katalánskym separatistom. Novela vyškrtne zo Zákonníka trestný čin vzbury a znižuje tresty za niektoré druhy sprenevery verejných fondov. Z oboch trestných činov boli obžalovaní katalánski separatisti, ktorí usporiadali referendum o nezávislosti Katalánska v roku 2017. Návrh ľavicových vládnych strán vyvolal búrlivé protesty pravicovej opozície, napísala agentúra EFE.
Novela ruší trestný čin vzbury, za ktorý boli odsúdení niektorí z organizátorov referenda o katalánskej nezávislosti. Podľa vlády išlo o zastaraný trestný čin, ktorý nemal v iných európskych štátoch obdoby. Nahradí ho trestný čin vážneho narušenia verejného poriadku, pričom sadzby sa výrazne znížia. Za vzburu hrozilo až 15 rokov väzenia, nová úprava počíta s maximálne päťročným trestom odňatia slobody.
Novela mení aj ďalšie paragrafy, ktoré justícia použila proti katalánskym separatistom. Za spreneveru verejných prostriedkov budú nanovo hroziť maximálne štyri roky väzenia namiesto ôsmich, ak aktivita neviedla k osobnému obohateniu.
Zmeny v Trestnom zákonníku presadili spoločným úsilím vládnej ľavice a regionálnej a separatistickej strany, vrátane napríklad Republikánskej ľavice Katalánska. Práve z ERC boli niektorí politici, ktorí boli odsúdení za vzburu. "(Premiér Pedro) Sánchez platí separatistom, aby ho udržali v Moncloe (sídle vlády)," uviedol šéf opozičnej Ľudovej strany Alberto Feijóo. Podľa opozície zmeny prospejú napríklad ľuďom súdeným kvôli korupcii.
Zo zmeny zákona môžu mať napríklad prospech tí predstavitelia katalánskeho separatizmu, ktorí sú na úteku pred španielskou justíciou. Ak by sa podarilo ich postaviť pred súd, hrozili by im výrazne nižšie tresty ako pred novelou. To je prípad bývalého katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta, ktorý však už skôr dal najavo, že sa ani po zmene Trestného zákonníka do Španielska nevráti. Katalánski separatisti navyše žiadajú amnestiu pre separatistov zapojených do referenda o nezávislosti, čo by podľa nich pomohlo k urovnaniu politického sporu medzi Madridom a Barcelonou. Zmeny sadzieb ale znížia aj niektoré lehoty odsúdeným katalánskym politikom, ktorí dostali čiastočnú milosť.