Čile má v zámere otvoriť svoje veľvyslanectvo v Ramalláhu. Oznámila to dnes ministerka zahraničia Antonia Urrejolová. Potvrdila tak predchádzajúce výroky prezidenta Gabriela Borica, ktorý razí propalestínsku politiku. Ministerka uviedla, že Čile bude naďalej uznávať existenciu izraelského aj palestínskeho štátu, napísala agentúra EFE.
V stredu v noci Boric oznámil na súkromnej akcii organizovanej palestínskou diasporou, že Čile zvýši diplomatický význam svojho styčného úradu v Ramalláhu. "Budeme tam mať veľvyslanectvo," vyhlásil. Dnes jeho slová potvrdila ministerka zahraničia, ktorá dodala, že Čile ustanoví v Betleheme tiež honorárny konzulát. Obaja politici však nespresnili, kedy chcú veľvyslanectvo otvoriť.
Mnoho krajín má v Ramalláhu styčný diplomatický úrad. Niektoré juhoamerické štáty, napríklad Uruguaj, v Ramalláhu majú aj veľvyslanectvo.
Izraelské veľvyslanectvo v Santiagu de Čile nechcelo zámer čilského prezidenta komentovať, uviedla agentúra Reuters.
Nový čílsky prezident je zástancom výrazne propalestínskej politiky. V septembri odmietol prijať nového izraelského veľvyslanca, pretože krátko predtým izraelské jednotky zabili jedného Palestínčana. Šéfka čílskej diplomacie dnes uviedla, že jej krajina chce udržiavať pozitívne vzťahy s Izraelom. "Chceme naďalej uznávať oba štáty aj ich právo na existenciu v bezpečí a mieri," uviedla.
Čile má jednu z najpočetnejších palestínskych komunít mimo Blízkeho východu. Odhaduje sa, že zhruba pol milióna z 19 miliónov obyvateľov v Čile má palestínsky pôvod.