V brazílskej metropole v sobotu polícia odhalila výbušné zariadenie v kamióne neďaleko medzinárodného letiska a neskôr zadržala podozrivého. Podľa miestnych médií muž vypovedal, že je stúpencom prezidenta Jaira Bolsonara a bombu chcel nechať vybuchnúť, aby vyvolal chaos v súvislosti s inauguráciou novej hlavy štátu Luiza Inácia Luly da Silva. Ten sa úradu ujme 1. januára.
Zadržaným je podľa spravodajského serveru G1 podnikateľ George Washington de Oliveira, ktorý do metropoly prišiel z mesta Santarém demonštrovať proti nastupujúcej ľavicovej vláde. Polícia u neho v byte v metropole našla zbrane, výbušniny a falošné uniformy. Podľa miestnych médií priznal, že je priaznivcom súčasného krajne pravicového prezidenta a patrí k demonštrantom, ktorí pred kasárňami v metropole požadujú, aby armáda zabránila Lulovi v prevzatí moci. Vedenie armády však uznáva výsledok volieb, rovnako ako to urobil po niekoľkých dňoch od volieb Bolsonaro, keď jeho ministri začali spolupracovať na odovzdávaní moci.
Agentúra EFE v tejto súvislosti pripomenula, že od víťazstva Lula v októbrových voľbách nad prezidentom Jairom Bolsonarom stále demonštrujú priaznivci súčasnej krajne pravicovej hlavy štátu okrem iného pred kasárnami v brazílskej metropole. Žiadajú, aby armáda zabránila prevzatiu moci Lulou. Vedenie armády však už dalo najavo, že uznáva výsledok volieb, rovnako ako to urobil po niekoľkých dňoch od volieb aj Bolsonaro. Rovnako jeho ministri krátko po voľbách začali spolupracovať na odovzdávaní moci.
Demonštrácie Bolsonarových priaznivcov boli väčšinou pokojné, vyskytli sa ale aj násilnosti skupín radikálov, ktorí zapaľovali autá či pneumatiky. Niekoľko dní blokovali cesty na rôznych častiach krajiny.
Sedemdesiatsedemročný Lula da Silva sa 1. januára najvyššieho úradu v krajine ujme už tretíkrát, prezidentom bol v rokoch 2003 až 2010 a za svojej vlády aj po nej sa tešil priazni miliónov Brazílčanov. Podľa mnohých analytikov patrí k najobľúbenejším prezidentom Brazílie, obľubu si získal najmä sociálnymi programami, ktorými jeho vláda dostala rad Brazílčanov z biedy. Povesť mu ale poškodilo niekoľko korupčných káuz, kvôli ktorým strávil rok a pol vo väzení. Jeho neprávoplatné odsúdenie i ďalšie obvinenia však neskôr zrušil súd pre formálne chyby i zaujatosť sudcu.
Lulovho slávnostného uvedenia do úradu sa podľa agentúry EFE zúčastní takmer 20 hláv štátov či vlád, príde okrem iného španielsky kráľ Felipe VI. a prezidenti Nemecka, Portugalska, Argentíny, Kolumbie, Čile či Bolívie. Zo Spojených štátov by mala doraziť ministerka vnútra Deb Haalandová, ruskú delegáciu povedie šéfka hornej komory parlamentu Valentina Matvijenková.
Pre verejnosť sa v brazílskej metropole 1. januára chystá hudobný festival za účasti troch desiatok interpretov, očakáva sa, že dorazí až 300-tisíc ľudí, napísala dnes agentúra EFE.