Tuniské organizácie na ochranu ľudských práv obvinili miestnu volebnú komisiu ISIE z ohrozovania slobody tlače. Reagovali na to, že komisia podala trestné oznámenie na viacero blogerov a médií kvôli údajným previneniam, ktorých sa dopustili pri hlasovaní o novej tuniskej ústave. Informovala o tom dnes agentúra AFP.
Volebná komisia ISIE podala minulý týždeň 24 trestných oznámení na mediálne organizácie a blogerov v Tunisku. Obvinila ich z urážok, "útokov na dôstojnosť voličov", šírenia falošných správ a prijímania finančných prostriedkov zo zahraničia. Údajné trestné činy sa stali pred júlovým hlasovaním o novej ústave, ktoré posilnilo právomoci prezidenta.
Celkovo 28 organizácií dnes v spoločnom vyhlásení uviedlo, že ISIE "obmedzuje slobodu slova...a vykonáva cenzúru voči mediálnym organizáciám, čo predstavuje očividné porušenie zákonov". Medzi týmito organizáciami je napríklad Zväz novinárov SNJT, Tuniská asociácia pre práva a slobody či Tuniská organizácia proti mučeniu.
"Pripadá nám zvláštne, že sa ISIE nezaujíma o transparentnosť volebného procesu a zabezpečenie riadnych a slobodných volieb, ale namiesto toho sa sústredí na sledovanie názorov ľudí, zavádzanie cenzúry, trestanie tých, ktorí majú názor, a vyhrážanie sa kandidátom, médiám a mimovládnym organizáciám," stojí vo vyhlásení.
Tuniský prezident Kaís Saíd vlani pozastavil činnosť vtedajšieho parlamentu a tento rok v júni nechal schváliť v referende ním navrhovanú ústavu. V septembri prezident na základe novej ústavy predstavil zákon, ktorým obmedzil vplyv politických strán a znížil počet kresiel v dolnej komore parlamentu. Tuniské aj zahraničné organizácie na ochranu ľudských práv už varovali, že Saídove kroky ohrozujú "jedinú demokraciu", ktorá vzišla z povstania počas arabskej jari.