Bývalý hlavný moskovský rabín Pinchas Goldschmidt, ktorý žije v exile, povedal, že Židia by mali opustiť Rusko, kým ešte môžu – prv než sa stanú obetnými baránkami utrpenia spôsobeného vojnou na Ukrajine. TASR správu prevzala v piatok z webovej stránky denníka The Guardian.
Ruská vláda sa podľa Goldschmidta vždy, keď bol politický systém v krajine v nebezpečenstve, usilovala presunúť hnev a nespokojnosť davov na židovskú komunitu. "Pozorovali sme to v cárskych časoch i na konci stalinistického režimu," povedal pre The Guardian rabín.
Odmietol podporiť inváziu
V období, keď sa Rusko vracia k novému typu Sovietskeho zväzu, je podľa neho pozorovateľný nárast antisemitizmu. "Preto som presvedčený, že najlepšia možnosť pre ruských Židov je odísť," dodal.
Goldschmidt v júli odstúpil z postu hlavného moskovského rabína a opustil Rusko po tom, ako odmietol podporiť ruskú inváziu na Ukrajinu, píše The Guardian.
"Na vedúce osobnosti komunity bol vyvíjaný nátlak, aby podporili vojnu, a ja som to odmietol urobiť. Odstúpil som, pretože pokračovanie v pozícii hlavného rabína Moskvy by bolo problémom pre komunitu z dôvodu represívnych opatrení voči disidentom," dodal.
V Ruskej federácii, ktorá má približne 145 miliónov obyvateľov, v súčasnosti žije len približne 165-tisíc Židov, píše The Guardian. Denník pripomína výsledky sčítania obyvateľstva z roku 1926, podľa ktorého žilo v Sovietskom zväze 2,672 milióna Židov – z nich 59 percent na Ukrajine.
Utiekli aj z Ukrajiny
Goldschmidt vyjadril presvedčenie, že od začiatku vojny na Ukrajine 25–30 percent Židov v Rusku krajinu opustilo alebo to plánujú, hoci je z Moskvy k dispozícii menej letov a ceny leteniek do Tel Avivu sa zvýšili štvornásobne na približne 2000 dolárov.
Aj Ukrajinu podľa jeho slov opustila veľká časť tamojšej židovskej komunity, a títo ľudia sú dnes utečencami v Nemecku, Rakúsku a Rumunsku.
Ruská vláda v júli zatvorila ruskú pobočku Židovskej agentúry, ktorá má na starosti prisťahovalectvo do Izraela.
Goldschmidt povedal, že v Rusku existuje časť spoločnosti pozostávajúca z tvorivej triedy lídrov v oblasti kultúry a obchodu, intelektuálov a umelcov. Veľká časť z nich podľa neho možno už Rusko opustila, čo na ruskú spoločnosť má a bude mať negatívne následky.
Z Ruska podľa celkových odhadov od začiatku invázie odišlo približne 200-tisíc Rusov, píše The Guardian. Exodus sa ešte zintenzívnil po tom, keď bola v septembri vyhlásená čiastočná mobilizácia.