Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila od vlaňajšieho septembra vyše 540 útočných dronov iránskej výroby a na 500 ruských riadených striel. Informovalo o tom dnes tlačové centrum ukrajinských ozbrojených síl na platforme telegram. V septembri ruské invázne jednotky, ktoré na Ukrajinu útočia od vlaňajšieho februára, začali údery pomocou bezpilotných lietadiel Šáhed-136, ktoré využívajú štýl kamikadze.
Ukrajinská armáda tiež uviedla, že v prvých dvoch hodinách roku 2023 zostrelili ukrajinské sily protivzdušnej obrany 84 útočiacich dronov, čo bolo podľa nej 100 percent strojov, ktoré v tej chvíli Rusko na Ukrajinu vyslalo. Takýto výsledok podľa tlačového strediska ukrajinské letectvo dosiahlo vôbec prvýkrát.
Zástupca ukrajinských vzdušných síl sa medzitým vyjadril k článku amerického denníka The New York Times, podľa ktorého rakety používané na zostrenie dronov sú výrazne drahšie ako samotné bezpilotné lietadlá, čo vyvoláva otázku, ako dlho môže Ukrajina v tomto úsilí vytrvať.
Šéf ukrajinskej poradenskej spoločnosti Molfar Arťom Starosjek podľa NYT odhaduje, že použitie rakety na zostrelenie dronu príde až sedemkrát drahšie, ako samotné bezpilotné lietadlo. Konkrétne: Iránsky dron môže stáť okolo 20-tisíc dolárov, zatiaľ čo náklady na odpálenie jednej z rakiet typu zem-vzduch, ktoré používajú Ukrajinci, sa môžu pohybovať od 140-tisíc dolárov za protilietadlové strely zo sovietskych čias S-300 až po 500-tisíc dolárov v prípade amerického systému protivzdušnej obrany NASAMS, píše denník.
"Avšak, že strely, ktoré sa používajú - NASAMS, IRIS-T, sú drahé... Budeme ich využívať, budeme vysielať na nebo stíhačky, aby sme zostrelili šáhedy? Je to drahé, ale budeme. Hovoríme o živote, o záchrane kritickej infraštruktúry," povedal podľa ruskojazyčného webu televízie BBC hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnať vo vysielaní ukrajinskej televízie. Porovnávanie nákladov na rakety a drony označil za nekorektné, keďže útok bezpilotného lietadla s až 40 kilogramami trhaviny môže spôsobiť obrovské škody a zabíjať ľudí.
Na rovnaké súvislosti upozornil tiež Starosjek, podľa ktorého zostrelenie dronu vyjde oveľa lacnejšie, ako oprava poškodenej alebo zničenej elektrárne. A ďalším faktorom sú ľudské životy.