K ukrajinskej armáde sa pridáva stále viac žien, ktoré chcú po boku mužov brániť svoju vlasť pred ruským agresorom. Najtalentovanejšia strelkyňa sa zúčastňuje prestížneho výcviku ostreľovačov s vyhliadkou nasadenia na fronte. O nebezpečenstvách, ktoré ich tam čakajú, si nerobia žiadne ilúzie. "Snajperi čelia v prípade zajatia demonštratívnemu zaobchádzaniu, ženy obzvlášť," hovoria.
V nasledujúcom videu nájdete reporáž o Jevgeniji Emeraldovej, ktorá patrí k najznámejším snajperkám na Ukrajine a dostala prezývku „Johanka z Arku“:
„Láska môjho života,“ hovorí štyridsaťročná blondína s vojenskou prezývkou Sultánka, zatiaľ čo chystá svoju americkú pušky Barrett do palebnej pozície. Potom príde zozadu povel inštruktora: „Tri terče, 186 metrov ďaleko, strieľajte s cieľom zabiť“. Žena všetko bezchybne zasiahne.
Tvrdý tréning v priebehu niekoľkých týždňov
„Musíš zabíjať bez toho, aby ti to prekážalo,“ hovorí Sultánka, ktorá je jednou z troch strelkýň, ktoré si velenie ukrajinských špeciálnych jednotiek vybralo pre pokročilý tréning ostreľovačov v lesoch na západnej Ukrajine.
Rovnako ako jej spolubojovníčky s prezývkami Fénix a Oksana aj Sultánka pôsobila pred týmto výcvikom v jednotkách ukrajinskej teritoriálnej obrany. Trojica žien si je dobre vedomá, že požiadavky frontovej línie v špecializovanej profesii ovládanej mužmi budú oveľa tvrdšie.
Ich výcvik má na povel dôstojník s prezývkou Zástupca. Učí ich taktiku, balistiku či pohyb v teréne. Za bežných okolností by tréning trval rok a pol, teraz musí stačiť niekoľko týždňov. Prvým stanovišťom absolventov bude severná hranica s Bieloruskom, kde sa ruská armáda možno chystá na druhú ofenzívu smerom na ukrajinskú metropolu.
„Spočiatku som sa k myšlienke výcviku žien ostreľovačiek staval so skepticizmom. Teraz ale verím, že sa na túto profesiu hodia viac ako muži,“ popísal Zástupca týždenníku The Economist. „Sú ľahké, svižné a schopné ustúpiť bez vydania akéhokoľvek zvuku. Sú tiež celkovo trpezlivejšie a ženú sa menej do neopodstatnených rizík,“ dodáva.
Inštruktora presvedčilo aj to, ako sa ženy vysporiadali s vyčerpávajúcim armádnym testom prežitia. „Z deväťdesiatich kandidátov zostalo na konci päť. Dvaja z nich boli muži. Zostávajúce tri sú Sultánka, Fénix a Oksana,“ uviedol.
Nedostatok dôvery zo strany mužov voči snajperkám
Pred ruskou inváziou slúžilo v ukrajinskej armáde 32-tisíc žien. Teraz je to najmenej 50-tisíc. Stále viac z nich, podľa stanice ABC až šesť tisíc, slúži v prvej línii. Najčastejšie pôsobia ako zdravotníčky či komunikačné dôstojníčky. Alebo evakuujú z bojiska ranených a mŕtvych. Niekoľko desiatok z nich zastáva úlohu ostreľovačiek či delostrelkýň.
K najznámejším snajperkám v krajine patrí tridsaťjedenročná Jevgenija Emeraldová, ktorá dostala prezývku „ukrajinská Johanka z Arku“.
Sultánka, Fénix a Oksana sa zhodujú, že v každej fáze svojej cesty za profesiou snajperiek čelili odporu. Obvykle to bolo zo strany mužov, ktorí verili, že sa na túto úlohu nehodia. „Nehľadali sme ľahký život a osvedčili sme sa,“ hovorí Fénix, ktorá si podľa svojich slov nerobí ilúzie o nebezpečenstvách, ktoré ich na bojisku čakajú. „Ostreľovači zaujímajú v armáde špeciálne miesto. Ak sú zajatí, čelia demonštratívnemu zaobchádzaniu,“ podotýka.