Americký Kongres sa chce viac ako doteraz zaoberať možným ohrozením Spojených štátov zo strany komunistickej Číny. Snemovňa reprezentantov veľkou väčšinou schválila vznik nového výboru, ktorý sa bude venovať výlučne tejto problematike. Informovala o tom dnes agentúra DPA.
Za zriadenie výboru zdvihlo v utorok ruku 365 kongresmanov ako z Republikánskej, tak Demokratickej strany. Proti ich bolo 65. Členovia budú mať v popise práce riešiť "strategické výzvy plynúce z Komunistickej strany Číny".
Poslanci ustanovením výboru reagovali na čoraz silnejšie vnímanie Číny ako hrozby pre Spojené štáty, píše DPA. V októbrovej národno-bezpečnostnej stratégii vypracovanej administratívou prezidenta Joea Bidena je Čína označená za "najvýznamnejšiu geopolitickú výzvu, ktorej Amerika čelí". Čína je podľa stratégie tiež jediným konkurentom USA, ktorý má vôľu a čoraz viac aj ekonomické, diplomatické, vojenské a technologické schopnosti zmeniť medzinárodný poriadok.
"Nebezpečenstvo, ktoré predstavuje naša závislosť od Číny, je fatálne," zdôvodnil potrebu takéhoto výboru nový predseda Snemovne reprezentantov, republikán Kevin McCarthy. Podľa šéfa výboru, ktorým je republikán Mike Gallagher, bude orgán predovšetkým hľadať možnosti, ako "čeliť agresii Komunistickej strany Číny".
Po ruskej invázii na Ukrajinu a čínskom potlačení prodemokratického hnutia v Hongkongu rastú v USA obavy z vojenskej konfrontácie s Čínou kvôli Taiwanu. Situáciu vyhrotila augustová návšteva McCarthyho predchodkyne v úrade, demokratky Nancy Pelosiovej, na Taiwane. Peking v reakcii na to začal rozsiahle vojenské manévre a udržiava vojenský tlak na ostrov zvýšeným nasadením vojnových lodí a lietadiel v Taiwanskom prielive.
Čínske vedenie považuje Taiwan za súčasť Číny a hrozí, že sa ho zmocní aj silou. Americký prezident Biden prisľúbil v prípade čínskeho útoku vojenskú podporu Taiwanu, vrátane vyslania amerických vojakov.