Dôvodom pre zvýšenie dodávok kvalitných zbraní na Ukrajinu je presvedčenie západných predstaviteľov, že Kyjev má teraz len obmedzený čas, aby sa pripravil na očakávanú ruskú jarnú ofenzívu a na svoj vlastný protiútok.
Uviedol to denník The New York Times, ktorý poukázal na to, že na Ukrajinu v poslednom čase prúdia zbraňové systémy, ktorých dodanie sa pôvodne Západ kvôli strachu z vyostrenia konfliktu bránil.
"Počas posledných niekoľkých málo týždňov padala jedna prekážka za druhou," napísal denník. Pripomenul, že na konci decembra sa Ukrajina dohodla s USA na dodaní systémov protivzdušnej obrany Patriot.
Signál aj pre ďalších spojencov
Následne aj Nemecko minulý týždeň oznámilo, že Ukrajine dodá batériu tohto systému. S odstupom niekoľkých hodín potom Francúzsko, Nemecko a USA sľúbili, že prvýkrát od plnohodnotnej ruskej invázie na Ukrajinu pošlú obrnené bojové vozidlá. Sofistikované tanky Ukrajina pritom požadovala od začiatku vojny.
"USA a ich spojenci sa odvažujú k riskantnejším krokom na obranu Ukrajiny, najmä v čase, keď ukrajinská armáda dosiahla rad nečakaných postupov a prestála vyčerpávajúce útoky," poznamenal americký denník.
Podľa Laury Cooperovej, ktorá na americkom ministerstve obrany riadi odbor Ukrajiny a Ruska, teraz nastala vhodná chvíľa, aby Ukrajina využila svoje schopnosti a zmenila dynamiku na bojisku. Ukrajina je pripravená začať protiofenzívu, buď ešte v zime, alebo až na jar skončí obdobie, keď je pôda rozmočená.
Ruská jarná ofenzíva
Aj Rusko naznačuje, že sa chystá na jarnú ofenzívu, uviedol podľa NYT nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ jednej zo západných rozviedok. Ukrajina chce podľa neho zabrániť, aby Rusko malo teraz pred začiatkom týchto intenzívnych bojových akcií priestor "nadýchať sa".
Camille Grand, odborník na obranu pôsobiaci v think-tanku Európska rada pre zahraničné vzťahy, podotkol, že Moskva zrejme mobilizuje pre jarnú ofenzívu stovky tisíc ďalších brancov.
Práve z toho dôvodu sa podľa neho posunula diskusia o dodávkach tankov. Cieľom je podľa neho "umožniť Ukrajine, aby dosiahla významný pokrok už teraz".
Aj napriek zvyšujúcej sa ochote Západu dodávať Ukrajine pokročilejšie zbrane je získanie niektorej západnej armádnej techniky pre Ukrajinu stále orieškom.
Reč je o zbraniach dlhého dostrelu, pomocou ktorých by mohla Ukrajina vykonávať údery aj na Ruskom okupovaný polostrov Krym alebo na ruské územie.
Poľsko dodáva Leopardy, chce inšpirovať ostatných
Americká administratíva tiež odmieta rokovať o dodaní amerických tankov Abrams. Problematické je tiež poskytnutie nemeckých tankov Leopard, ktoré má v Európe vo výzbroji vyše desať armád. Médiá poukazujú na to, že odovzdanie týchto tankov Ukrajine by vyžadovalo súhlas Nemecka.
Poľský prezident Andrzej Duda v stredu v Ľvove oznámil, že Poľsko sa v rámci medzinárodnej koalície rozhodlo odovzdať Ukrajine rotu týchto tankov. Upozornil pritom, že predpokladom dodávky je splnenie viacerých formálnych požiadaviek. V jednej rote zvyčajne býva 14 tankov.
Aj fínsky prezident Sauli Niinistö vo štvrtok agentúre STT povedal, že jeho krajina je ochotná odovzdať tanky Leopard 2 Ukrajine za splnenia istých podmienok. Fínsky prezident dodal, že Fínsko môže poskytnúť len obmedzené množstvo týchto vozidiel, pretože potrebuje chrániť vlastnú hranicu s Ruskom.
Hovorca nemeckej vlády tento týždeň uviedol, že Berlín v súčasnosti poslať Ukrajine tanky Leopard 2 neplánuje. Nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck ale povedal, že Nemecko by nemalo stáť v ceste vojenskej podpore Ukrajiny zo strany ostatných krajín.
Vládny hovorca dnes však uviedol, že Berlín zatiaľ nedostal žiadosť žiadnej krajiny o odovzdanie tankov Leopard Ukrajine.