Najmenej tri mimovládne organizácie čiastočne obnovili v Afganistane svoje aktivity po tom, čo sa im od vládneho hnutia Taliban dostalo uistenia, že ženy môžu pokračovať vo svojej práci v oblasti zdravotníctva. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Afganské ministerstvo hospodárstva 24. decembra nariadilo všetkým afganským aj zahraničným mimovládnym organizáciám pôsobiacim v krajine, aby zakázali svojim zamestnankyniam chodiť do práce. Dôvodom boli podľa Talibanu sťažnosti, že ženy, ktoré pracujú v mimovládnych organizáciách, často nedodržiavajú pravidlá ohľadom pokrývky hlavy.
Viaceré mimovládne organizácie, vrátane Medzinárodného záchranného výboru, Save the Children a CARE, následne oznámili, že pozastavujú svoju činnosť v Afganistane. Uviedli pritom, že bez zapojenia žien nemôžu v krajine efektívne pomáhať.
V posledných dňoch však IRC a Organizácie Save the Children a CARE obnovili v niektorých afganských provinciách poskytovanie pomoci za účasti žien v oblasti zdravotníctva a výživy.
"Obnovili sme aktivity za účasti žien v zdravotníckom sektore v štyroch provinciách," povedala AFP predstaviteľka IRC Samira Sayedová-rahmanová. "Pokračujeme v rokovaniach s miestnymi úradmi o obnove aktivít týkajúcich sa zdravotníctva a výživy aj v ďalších provinciách," dodala.
Podľa afganského ministerstva hospodárstva pôsobí v Afganistane zhruba 1260 mimovládnych organizácií, ktoré zamestnávajú v nevyhnutných pozíciách niekoľko tisíc žien, či už ide o programy potravinovej pomoci, zdravotníctva či vzdelávania.
Organizácia Save the Children v tlačovej správe uviedla, že ženy tvoria 50 percent jej pracovnej sily a sú kľúčové pre poskytovanie pomoci ženám a deťom. "Kým väčšina našich programov zostáva pozastavená, niektoré aktivity v oblasti zdravotníctva, výživy a vzdelávania sme sa rozhodli obnoviť. Je to tam, kde sa nám dostalo jasného a spoľahlivého uistenia od príslušných orgánov, že naše zamestnankyne budú pri práci v bezpečí a nebudú im kladené prekážky, "napísala organizácia Save the Children.