Vyše 90 členských štátov OSN vrátane Česka odsúdilo sankcie, ktoré Izrael uvalil na palestínsku samosprávu v reakcii na rezolúciu, ktorá žiadala Medzinárodný súdny dvor o poradné stanovisko k izraelskej okupácii Západného brehu Jordánu. Informoval o tom dnes denník Haarec.
Vláda premiéra Benjamina Netanjahua na začiatku januára uvalila voči Palestíne množstvo sankcií, vrátane zmrazenia palestínskych stavebných plánov na okupovanom Západnom brehu Jordánu a skrátenia finančných príspevkov palestínskej samospráve. Rovnako chce previesť 139 miliónov šekelov z daní vybraných na území palestínskej samosprávy na odškodnenie obetí útokov palestínskych radikálov.
Izraelská vláda krok oznámila po tom, ako Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu, ktorá žiada ICJ, aby vyjadril svoj postoj k právnym dôsledkom izraelskej okupácie palestínskych území. Návrh Palestíny podporilo 87 krajín, proti ich bolo 26, a to vrátane USA, Británie, Nemecka či Česka.
Viac ako 90 členských krajín podpísalo vyhlásenie, v ktorom "vyzvalo na okamžité zrušenie" izraelských sankcií. Uviedli v ňom tiež, že bez ohľadu na svoj postoj k rezolúcii "odmietajú represívne opatrenia v reakcii na žiadosť o poradné stanovisko Medzinárodného súdneho dvora". Text podpísalo 24 z 27 krajín Európskej únie, vrátane Česka či Nemecka, ktoré podľa denníka The Jerusalem Post zvyčajne Izrael silno podporujú. K vyhláseniu sa nepripojili z EÚ len Rakúsko, Chorvátsko a Maďarsko.
Palestínsky veľvyslanec pri OSN Rijád Mansúr povedal, že na vyhlásení je "úžasné", že ho podpísali aj niektoré krajiny, ktoré sa zdržali hlasovania alebo hlasovali proti rezolúcii, ktorá otázku súdu nastolila.
Izrael počas vojny v roku 1967 obsadil východný Jeruzalem, Západný breh Jordánu a Pásmo Gazy, teda oblasti, v ktorých Palestínčania usilujú o vytvorenie nezávislého štátu.
Medzinárodný súdny dvor sídliaci v Haagu je najvyšším súdom OSN, ktorý rieši spory medzi štátmi. Jeho rozhodnutia sú záväzné, hoci súd nemá žiadne prostriedky, aby ich dodržiavanie presadzoval.