Talianska premiérka Giorgia Meloniová dnes pricestovala do Tripolisu, aby rokovala s miestnou vládou o plyne či migrácii. Sprevádza ju minister vnútra Matteo Piantedosi a šéf diplomacie Antonio Tajani. Počas návštevy sa očakáva, že taliansky energetický kolos ENI podpíše významnú dohodu o ťažbe plynu v krajine. Meloniová je prvým významným predstaviteľom krajiny Európskej únie, ktorý je na návšteve v Líbyi po krachu rokovaní o voľbách, ktoré sa mali uskutočniť v decembri 2021, píše agentúra AP. Teraz si v Líbyi nárokujú moc dva kabinety.
Meloniová pristála pri Tripolise dnes dopoludnia. V pláne má rokovania s prezidentom trojčlennej prezidentskej rady Muhammadom Junísom Manfím či predsedom vlády národnej jednoty Abdalom Hamídom Muhammadom Dbaíbou. Jeho kabinet však nepozná parlament na východe krajiny, milície a ďalšie sily, ktoré majú pod kontrolou veľkú časť Líbye.
Očakáva sa, že počas návštevy talianska firma ENI podpíše s líbyjskou štátnou spoločnosťou National Oil Corporation dohodu o investícii do dvoch polí so zemným plynom vo výške osem miliárd dolárov (zhruba 174 miliárd korún). Ťažba z nich by mohla predstavovať až 850 miliónov kubických stôp (26,8 milióna metrov kubických) denne. ENI, ktorá pôsobí v krajine napriek veľmi zlej bezpečnostnej situácii, nechcela dohodu komentovať.
Prítomnosť ministra vnútra Piantedosiho podľa agentúry AP napovedá, že významnou témou rokovania bude aj migrácia. V minulosti Taliansko poskytlo líbyjskej pobrežnej stráži výbavu a lode. Jednou z priorít kabinetu pravicovej političky Meloniovej je obmedziť nelegálnu migráciu. Podľa nej je to možné dosiahnuť väčšou spoluprácou s krajinami, odkiaľ migranti pochádzajú.
Politický chaos v krajine panuje od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011. Podľa plánu OSN sa v krajine mali v decembri roku 2021 uskutočniť voľby, čo sa ale nepodarilo.
Teraz je Líbya rozdelená medzi dve súperiace vlády. Jednou z nich je kabinet premiéra Abdal Hamída Dbaíbu v Tripolise. Dbaíbá odmietol odstúpiť po tom, čo sa v Líbyi vlani neuskutočnili voľby. Druhú administratívu vedie premiér Fathí Bášágha, ktorý po neúspešných pokusoch o zriadenie svojej vlády v hlavnom meste sídli v Benghází na východe krajiny.