Otázka dodávok stíhacích lietadiel Kyjevu ohrozuje jednotu západných spojencov Ukrajiny, napísala dnes agentúra AP. Stíhačky by síce pomohli odraziť útoky ruských inváznych síl, zároveň ale ich poskytnutie zvyšuje obavy z vyostrenia takmer rok trvajúceho konfliktu.
Spojené štáty v pondelok oznámili, že na žiadosť Kyjeva o bojové lietadlá F-16 neodpovedia. Podľa Francúzska nie je dodávka stíhačiek vylúčená, museli by však byť dodržané prísne obmedzenia a podmienky. Jednou z nich je formálna žiadosť, ktorú by mohol podať ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pri dnešnej návšteve Paríža.
Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v pondelok naznačil, že Poľsko by bolo ochotné F-16 Kyjevu poskytnúť, napísal denník The Guardian. Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa vyjadril o niečo opatrnejšie, keď uviedol, že Varšava bude konať v súlade so svojimi spojencami v NATO a prípadné dodávky stíhačiek s nimi plne konzultovať.
Poľsko je spolu s ostatnými krajinami na východnom krídle Severoatlantickej aliancie najväčším zástancom poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine, aj vzhľadom na možnú hrozbu z Ruska, píše AP. Na dodanie stíhacích lietadiel a ďalších potrebných zbraní vyzval v pondelok litovský prezident Gitanas Nausėda.
Kremeľ dnes Poľsko a pobaltské štáty označil za provokatérov, ktorí "urobia všetko pre to, aby vyvolali ďalšiu konfrontáciu". Nausėdu a ostatných lídrov varoval, že nerozmýšľajú nad dôsledkami svojich rozhodnutí.
Kyjev od konca vlaňajšieho februára, keď na Ukrajinu vstúpili ruské vojská, opakovane nalieha na západných spojencov, aby mu poskytli zbrane. Stíhačky sú podľa neho nevyhnutné vzhľadom na ruskú vzdušnú prevahu. Predpokladá sa, že Ukrajina aj Rusko teraz budujú svoj arzenál pre očakávanú ofenzívu v najbližších mesiacoch. Boje sa na mnohých miestach cez zimu zastavili na mŕtvom bode, podľa analytikov sa však očakáva, že Rusko po porážkach v lete a na jeseň plánuje prevziať iniciatívu.