Na ukrajinské bojisko sa v tomto roku dostane ťažká technika, ktorá sa už v boji osvedčila, ako sú americké tanky Abrams a bojové vozidlá pechoty Bradley, nemecké Leopardy 2, ale aj stroje, ktoré ešte len skutočný bojový krst čaká, predovšetkým francúzske ľahké kolesové obrnené vozidlá AMX -10 RC alebo tanky štvrtej generácie Leclerc (ktorých vyslanie na Ukrajinu sa stále zvažuje).
Ako dosvedčili ukrajinskí tankisti pri Bachmute, tanky západnej výroby môžu situáciu na bojisku výrazne zmeniť: „Ak dostaneme aspoň desiatky západných tankov, ako sú leopardy, abramsy alebo challengery, tak to bude pre našu bojaschopnosť obrovská posila. Predsa len to sú tanky, ktoré majú ničenie ruských obrnencov v rodnom liste. To bolo dlhé desaťročia hlavným poslaním týchto tankov NATO. Ich smrtiace delá i ťažké panciere predbehnú ruské tanky.“
Sovietske tanky
Ak sa pozrieme na konštrukciu tankov západnej výroby, tak to tak skutočne je. Zatiaľ čo dizajn ruských tankov zostáva od 50. rokov 20. storočia stále podobný a tanky typu T-64, T-80 a T-90 majú stále rovnaký konštrukčný základ, projektanti krajín NATO boli postavení pred úlohu navrhnúť tank, ktorý by svojim pancierovaním odolal zásahu sovietskych diel, a zároveň by bola jeho výzbroj natoľko silná, aby prebila pancier nepriateľa.
Prvým západným tankom, ktorý bol takto navrhnutý, bol Leopard 2. Tank, ktorý mal umožniť tankovým jednotkám NATO v menšom počte zastaviť, alebo aspoň spomaliť mohutnú pancierovú päsť vojsk Varšavskej zmluvy.
Správa NATO z roku 1984 uvádza, že NATO disponovalo 17 730 tankmi, zatiaľ čo armády Varšavskej zmluvy neuveriteľnými 46 230 tankmi. Pre západné štáty sa preto stalo vyzbrojenie tankových vojsk strojmi, ktoré budú sovietskeho protivníka prevyšovať, otázkou prežitia.
Súčasný ruský arzenál
Ak sa pozrieme na to, čo má k dispozícii súčasná ruská armáda, potom oficiálne čísla uvádzajú, že Rusko na začiatku invázie vo februári 2022 disponovalo 3 330 tankami v aktívnej službe – z toho 2 840 v pozemnom vojsku, 330 pri námornej pechote a 160 u letectva.
Podľa vyhlásenia ukrajinského ministerstva obrany doteraz Rusko prišlo v bojoch o viac ako 3 000 tankov, čo by zodpovedalo takmer celej tankovej sile ruskej armády pred inváziou na Ukrajinu.
Holandská organizácia výskumu vojny Oryx potvrdila na základe analýzy dostupných informácií straty ruských tankov polovičné, ale aj tak sú tieto čísla predstavujú pre Moskvu obrovský problém.
Vzhľadom k sovietskej konštrukčnej škole, ktorá na rozdiel od západných tankov využíva na nabíjanie systém karusel, neznamenajú tieto čísla vo väčšine prípadov len stratu samotných tankov, ale zničenie aj ich posádok.
Rusko už niekoľko mesiacov mobilizuje a vyťahuje zo skladov záložné tanky. Údajne ich má k dispozícii viac ako 10-tisíc. Malo by ísť predovšetkým o stroje typu T-72 a T-80.
Stav týchto strojov je neznámy, ale s najväčšou pravdepodobnosťou si vyžiadajú rozsiahlejšie opravy pred odoslaním na front, ich nasadenie sa dá preto očakávať skôr pozvoľne s ohľadom na kapacity ruského zbrojného priemyslu.
Ale aj tieto čísla znamenajú, že Ukrajina bude v tomto roku čeliť minimálne niekoľkým ruským pokusom využiť prevahu a obrancu prevalcovať.
Samostatnou kapitolou je možnosť nasadenia najnovších ruských tankov Armata. Tieto stroje, ktoré majú byť svojou výzbrojou, pancierovaním, novým systémom nabíjania a skladovania munície ruským protipólom západných hlavných bojových tankov, sa neslávne preslávili poruchou motora na vojenskej prehliadke v Moskve roku 2015. Problémy s motormi však naďalej pretrvávajú.
A práve motor a zložitosť opráv môže hrať zásadnú úlohu v nasadení západných tankov na Ukrajine. Zatiaľ čo väčšina tankov a transportérov používa dieselové motory, americký Abrams používa na svoj pohon plynovú turbínu. Toto riešenie môže byť nočnou morou ukrajinských technikov, k...
Zostáva vám 85% na dočítanie.