Skutočnosť, že britský Najvyšší súd v stredu potvrdil zákonnosť protokolu o Írsku a Severnom Írsku, nemení nič na procese pobrexitových rokovaní medzi Bruselom a Londýnom. Tie budú pokračovať ďalej, naznačil úrad podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, ktorý má tieto rokovania na starosti. Informuje o tom spravodajca TASR.
Britský Najvyšší súd jednomyseľne zamietol odvolanie odporcov osobitného protokolu v dohode o brexite. Bývalí severoírski šéfovia vlády Arlene Fosterová a David Trimble (zomrel v auguste 2022) v júni 2021 na prvostupňovom úde v Belfaste spochybnili zákonnosť protokolu o Írsku a Severnom Írsku.
Podľa sťažovateľov protokol o zotrvaní Severného Írska v rámci colnej únie Európskej únie porušuje zákon z roku 1800 ustanovujúci Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, ako aj zákon o Severnom Írsku.
Európska únia uvedený protokol vždy považovala za integrálnu súčasť dohody o brexite. Protokol o Írsku a Severnom Írsku bol prerokovaný a podpísaný v rovnakom čase ako dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie a fakticky zachováva britskú provinciu, ktorá má pozemnú hranicu s Úniou, na jednotnom európskom trhu. Pre Európsku úniu to znamená možnosť kontrolovať tovary prichádzajúceho z Británie do jej provincie na írskom ostrove.
Cieľom protokolu je zachovať Veľkopiatkovú mierovú dohodu z roku 1998, ktorá ukončila tri desaťročia krvavého konfliktu.
Uplatňovanie uvedeného protokolu v praxi je predmetom intenzívnych rokovaní medzi Londýnom a Bruselom. Šefčovič má v mene exekutívy Európskej únie na starosti rokovania s ministrom zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Jamesom Cleverlym a tiež s britským ministrom pre Severné Írsko Chrisom Heatonom-Harrisom. Tieto rokovania budú pokračovať podľa stanoveného harmonogramu nezávisle od stredajšieho súdneho rozhodnutia.
Podľa týždenníka Politico tieto rokovania majú za cieľ urovnať nedoriešené problémy ešte pred aprílovým 25. výročím podpísania Veľkopiatkovej dohody.