Čínske vojenské jednotky zodpovedné za vesmír a kybernetickú vojnu boli zapojené do operácie s balónom, ktorý vstúpil do vzdušného priestoru USA a Washington sa následne rozhodol ho zostreliť. Podľa japonskej agentúry Kjódó to dnes potvrdili nemenovaní čínski predstavitelia. Peking podľa AP označil stredajšie tvrdenie USA o špionážnom programe, ktorým Čína podľa Pentagonu sleduje desiatky krajín, za informačnú vojnu.
Čína doteraz tvrdila, že balón, ktorý sa vznášal nad Spojenými štátmi slúžil na čisto civilné účely, údajne na meteorologický výskum. Incident vyvolal diplomatickú roztržku medzi Washingtonom a Pekingom. Minulý týždeň prítomnosť druhého balóna nad svojím územím potvrdili Kostarika a Kolumbia. Čína priznala, že balón nad Latinskou Amerikou je jej a Kostarika sa za prelet objektu ospravedlnila.
Japonsko, ktoré doteraz uvádzalo iba informácie o balónoch z rokov 2020 a 2021, dnes potvrdilo, že nad svojím územím objavilo podobný objekt tiež vlani.
"Japonsko spolupracuje s Washingtonom, aby zistilo, či balón pozorovaný v januári 2022 bol čínsky a či sa podobal tomu, ktorý pri svojom pobreží v sobotu zostrelili USA," uviedol dnes štátny tajomník japonskej vlády Hirokazu Macuno.
Biely dom v stredu uviedol, že čínske špionážne balóny boli spozorované na piatich kontinentoch. Podľa informácií The Washington Post Čína s pomocou rozsiahleho sledovacieho programu už roky zbiera informácie o vojenských zariadeniach v zahraničí, zvlášť v Japonsku, Indii, Vietname a na Filipínach a Taiwane.
Čína tieto tvrdenia Washingtonu o niekoľkoročnom sledovacom programe označila za "informačnú vojnu proti Číne". Tlačová hovorkyňa čínskej vlády Mao Ning dnes opäť povedala, že balón nad USA bol čisto civilný objekt.
USA o sledovacom programe Číny informovali desiatky ďalších krajín. Uviedol to americký minister zahraničia Antony Blinken, ktorý v dôsledku incidentu s čínskym balónom odložil plánovanú návštevu Pekingu.