V Moskve rezonuje článok amerického investigatívneho novinára, ktorý tento týždeň obvinil Spojené štáty z vlaňajšej sabotáže plynovodu Nord Stream. Svet by mal spoznať pravdu o tom, kto plynovody sabotoval, povedal dnes podľa agentúry Reuters hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom. Námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov vyhlásil, že Washington bude čeliť "následkom" a dodal, že správa nie je pre Rusko prekvapením.
"Je to veľmi nebezpečný precedens: Ak to niekto urobil raz, môže to urobiť znovu kdekoľvek na svete," predniesol hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý vlani vo februári začal vojenskú inváziu na Ukrajinu a rozpútal tým najväčší pozemný konflikt v Európe od druhej svetovej vojny. Peskov zároveň vyzval na medzinárodné vyšetrovanie incidentu okolo plynovodov.
Rusi sa dožadujú odpovedí
Americký novinár Seymour Hersh, ktorý sa opiera o jeden anonymný zdroj "s priamou znalosťou operačného plánovania", na vlastnom blogu uverejnil text, kde tvrdí, že potápači amerického námorníctva vlani nastražili výbušniny na potrubie spájajúce Rusko a Nemecko pod Baltským morom a neskôr ich Američania odpálili. Mali tak urobiť s pomocou Nórska a na pokyn amerického prezidenta Joea Bidena.
Biely dom článok kategoricky odmietol a označil ho za "absolútne klamlivú a čistú fikciu". Nórsko tiež poprelo akúkoľvek účasť a celé obvinenie označilo za nezmysel. Agentúra Reuters dnes poznamenala, že nebola schopná tvrdenia novinára potvrdiť.
Od chvíle, keď sa blog objavil, sa ruskí predstavitelia dožadujú odpovedí, podotýka Reuters. Predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin uviedol, že správa by sa mala stať základom pre medzinárodné vyšetrovanie s cieľom "postaviť Bidena a jeho komplicov pred súd". Rjabkov vyhlásil, že Hershova správa nie je pre Rusko prekvapením, keďže Moskva sa už dlho domnieva, že za výbuchmi stoja USA a možno aj ďalší členovia NATO.
Obvinenia zo šírenia konšpirácií
Dvojica potrubí spájajúcich po dne Baltského mora Rusko a Nemecko bola vlani v septembri poškodená výbuchmi. Incident vyšetruje Švédsko a Dánsko, v ktorých výlučných ekonomických zónach sa odohral. Švédi došli k tomu, že bol výsledkom sabotáže, Dánsko k tomu, že prierezy spôsobili mohutné explózie. Ani jedno vyšetrovanie však neurčilo, kto za vecou stojí.
Vlastné vyšetrovanie vedie aj Nemecko, ktorého vyšetrovatelia podľa denníka The Times zostávajú otvorení teórii o sabotáži zo strany niektorej západnej krajiny s cieľom obviniť z nej Rusko. Niektorí európski politici už skôr vyjadrili presvedčenie, že za poškodením plynovodov je Moskva. Tá to odmietla a zo sabotáže obvinila Západ.
Hersh vo svojom článku tvrdí, že o vyhodení plynovodov do povetria rozhodol Biden, aby Moskvu pripravil o obrovské príjmy z predaja plynu do Európy. Agentúra AFP pripomenula, že 85-ročný Hersh je jedným z najznámejších amerických investigatívnych reportérov. Okrem iného odhalil masaker spáchaný americkými vojakmi v dedine My Lai počas vietnamskej vojny. Viaceré jeho články v posledných rokoch však vyvolali kontroverzie a iní novinári ho obvinili z šírenia konšpiračných teórií, píše AFP.