České ministerstvo zahraničných vecí varuje svojich občanov pred zvýšenou možnosťou teroristických útokov pri cestách do Švédska. Upozornenie súvisí s nedávnymi prípadmi pálenia koránu v štátoch Európskej únie a súvisiacimi demonštráciami. Ľudia majú byť obozretní pri návštevách miest s mnohými ľuďmi. Úrad to uviedol na svojom webe.
„Občanom sa odporúča obozretnosť pri návšteve verejných miest s vysokou koncentráciou osôb. Terčom útoku by sa mohli stať napr. cirkevné objekty (kostoly, modlitebne) alebo nákupné centrá. Treba dbať na zvýšenú opatrnosť a pri náznaku podozrivej činnosti kontaktovať príslušné miestne orgány (polícia),“ uviedlo vo štvrtok ministerstvo.
Švédska tajná polícia v stredu oznámila, že v krajine v posledných týždňoch vzrástla hrozba útokov. Urobila tak v reakcii na incident, pri ktorom krajne pravicový dánsky aktivista Rasmus Paludan spálil korán pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme. Ďalší podobný protest potom úrady nepovolili, informovala agentúra AP.
Turci sú okrem Maďarov poslední, kto zatiaľ neschválil žiadosť Švédska o vstup do NATO. Napriek tomu, že Štokholm Paludanovu akciu odsúdil, Ankara zrušila plánované švédske návštevy a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Švédom pohrozil, že pokiaľ nebudú rešpektovať islam, na členstvo v NATO môžu zabudnúť.
Švédska bezpečnostná služba Säpo konštatovala, že medzinárodná reakcia na udalosti pred veľvyslanectvom z minulého mesiaca bola rozsiahla a že v dôsledku sa bezpečnostná situácia vo Švédsku zhoršila.
Ministerstvo zároveň vyzvalo cestovateľov k registrácii do databázy DROZD a sledovaniu aktuálnych odporúčaní.
V nadväznosti na pálenie koránu vo Švédsku vydal český generálny konzulát 1. januára varovanie pred zvýšeným nebezpečenstvom teroristických útokov v tureckom Istanbule.
Pálenie koránu nebolo jediným úkazom napätých vzťahov medzi Švédskom a Tureckom v poslednej dobe. Štokholmské kurdské organizácie v januári symbolicky zavesili figurínu Erdogana za nohy.
Turecké ministerstvo zahraničia si v reakcii na protest predvolalo švédskeho veľvyslanca Staffana Herrströma a vyzvalo na potrestanie ľudí, ktorí scénku usporiadali.
Aktivistov neskôr odsúdila nielen švédska diplomacia, ale aj premiér Ulf Kristersson. Podľa neho je "extrémne závažné organizovať falošné popravy zahraničných demokraticky zvolených lídrov v krajine, kde už boli zabití dvaja vládnuci politici".