Spojené štáty dnes odsúdili hromadné zatýkanie opozície v Tunisku a apelujú na tamojšie úrady, aby dodržiavali nezávislé súdnictvo, píše agentúra AFP. Okamžité prepustenie zadržaných žiada aj Úrad Vysokého komisára OSN pre ľudské práva. V prvom tvrdom zásahu proti opozícii od roku 2021, keď začal prezident Kaís Saíd sústrediť viac moci do svojich rúk, zadržala tuniská polícia od soboty množstvo popredných členov opozície a kritikov prezidenta.
"Sme hlboko znepokojení správami o zatknutí niekoľkých politikov, podnikateľov a novinárov v Tunisku v posledných dňoch," povedal dnes hovorca americkej diplomacie Ned Price.
Zásah proti opozícii dnes odsúdili podľa Reuters tiež najväčšie tuniské odbory, Všeobecný tuniský zväz práce. Hromadné zatknutia označil UGTT za svojvoľné a vyzval svojich členov na účasť na protestoch proti politike Saída. Prvé demonštrácie sú naplánované na sobotu v prístavnom meste Sfax.
Nad zhoršením politickej situácie v krajine dnes vyjadrila poľutovanie aj hlavná tuniská opozičná koalícia Fronta národnej spásy.
Medzi zadržanými opozičníkmi sú okrem iného vysoký predstaviteľ opozičnej strany Hnutie obnovy Núraddín Bhírí, šéf nezávislého rádia Mosaique FM Núraddín Bútár alebo aktivista a právnik Lazhar Mbarek. Reuters sa podarilo s právnymi zástupcami zadržaných potvrdiť osem zatknutí, Washington hovorí o desiatich zatknutých.
Tuniský prezident v prvom vyjadrení k hromadnému zatýkaniu v utorok hovoril o "očiste krajiny" a niektorým zo zadržaných ľudí pričítal vinu za nedostatok potravín a ich rastúce ceny. Minister zahraničia Nabíl Ammár v utorok uviedol, že zatýkanie nie je politické povahy, ale súvisí s národnou bezpečnosťou. Tvrdým zásahom proti disentu sa podľa opozície Saíd snaží odvrátiť pozornosť od prehlbujúcej sa hospodárskej a sociálnej krízy.
Saíd nechal vlani na konci júla pozastaviť pôsobenie parlamentu a následne ho rozpustil, svoj postup vysvetlil zlou politickou a hospodárskou situáciou v krajine. Odvtedy vládne tuniský prezident bez kontroly zákonodarcov. Saíd tiež presadil novú ústavu, ktorá posilňuje jeho právomoci. Tunisko má za sebou druhé kolo parlamentných volieb s rekordne nízkou účasťou, väčšina strán hlasovanie bojkotovala.