Nastal čas ratifikovať čo najskôr vstup Švédska a Fínska do NATO, vyhlásil dnes v Ankare generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Dodal, že rozhodnutie leží na tureckej vláde a parlamente. Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Çavuşoglu ale reagoval tým, že by Turecko mohlo pristúpiť k ratifikácii vstupu Švédska a Fínska oddelene. Od Štokholmu podľa neho totiž Ankara ešte nevidela žiadne konkrétne kroky na naplnenie tureckých požiadaviek.
"Nastal čas prijať Švédsko a Fínsko medzi členmi NATO," zdôraznil Stoltenberg s tým, že je dôležité, aby ratifikácia nastala čo najskôr. Bezpečnostné obavy, ktoré Turecko vyjadruje, sú podľa neho legitímne. Ankara obom krajinám od vlaňajšej jari vyčíta, že dostatočne netrestajú teroristické organizácie, ktoré pôsobia na tureckom území. Ide napríklad o Stranu kurdských pracujúcich.
Minister Çavuşoglu dnes na tlačovej konferencii zopakoval, že by Turecko mohlo schvaľovať žiadosti Fínska a Švédska oddelene. Väčšie výčitky má Ankara k Štokholmu. "Ešte sme nevideli (zo strany Švédska) konkrétne kroky," uviedol šéf tureckej diplomacie. Takýto postup ale predstavitelia oboch škandinávskych krajín odmietajú s tým, že prihlášku podali spoločne a mali by spoločne do NATO tiež vstúpiť. Rozhodnutím požiadať o členstvo v obrannej aliancii Štokholm a Helsinki reagovali na vlani začatú ozbrojenú ruskú agresiu voči susednej Ukrajine.
Turecko, Fínsko a Švédsko vlani v júni podpísali memorandum, v ktorom sa zaviazali viac spolupracovať v oblasti boja proti terorizmu. Štáty sa však dlhodobo nezhodujú, ako sa im darí memorandum napĺňať.
Helsinki a Štokholm zdôrazňujú sprísnenie svojich zákonov proti terorizmu, podľa Ankary ale sú jej požiadavky napĺňané len v malej miere. Napätie sa medzi Tureckom a Švédskom zvýšilo aj kvôli páleniu koránu v Štokholme, ktorého sa v januári dopustili aktivisti proti islamu.
Generálny tajomník Stoltenberg dnes v Turecku okrem rokovaní v Ankare navštívi aj oblasti postihnuté zemetrasením. Na tlačovej konferencii s tureckým ministrom zahraničia vyzdvihol pomoc, ktorú Turecku poskytli štáty NATO.