Incident s čínskym balónom, ktorý začiatkom februára Spojené štáty zostrelili pri svojom pobreží, pretože ho považovali za špionážny, sa už nikdy nesmie opakovať.
Na dnešnom stretnutí na okraj mníchovskej bezpečnostnej konferencie to dnes oznámil americký minister zahraničia svojmu čínskemu kolegovi Wangovi Imovi. Išlo o prvé takéto rokovanie medzi oboma diplomatmi od tohto incidentu, ktorý začiatkom februára zhoršil už tak napäté vzťahy oboch mocností.
"Odsúdil som vniknutie sledovacieho balóna Číny a zdôraznil, že sa to už nikdy nesmie opakovať," napísal Blinken na twitteri s odvolaním sa na Čínsku ľudovú republiku. Podľa agentúry Reuters tiež tlmočil postoj amerického prezidenta Joea Bidena, že USA nechcú "novú studenú vojnu". Čínu varoval pred následkami, ak by materiálne podporovala Rusko vo vojne na Ukrajine.
Peking tvrdí, že balón bol meteorologický. Aj preto dnes Wang reakciu Washingtonu na zariadenie, ktoré sa niekoľko dní pohybovalo nad pevninou USA, označil za "absolútne hysterickú".
Spojené štáty čínsky balón zostrelili 4. februára pri pobreží Južnej Karolíny. Doterajšie analýzy zvyškov zariadení, ktoré americké námorníctvo vyzdvihlo z morského dna, podľa Reuters posilňujú závery, že išlo o špionážny balón. Podľa Washingtonu bol súčasťou rozsiahleho sledovacieho programu, s pomocou ktorého Čína už roky zbiera informácie o vojenských zariadeniach v zahraničí.
Blinken kvôli incidentu odložil dlho plánovanú návštevu Číny len niekoľko hodín pred chystaným odletom. Chce ju uskutočniť, až to "podmienky dovolia".