Spojené štáty sa v rôznych častiach krajiny stretávajú s extrémnym počasím, v bežne slnečnej Kalifornii meteorológovia hlásia možnosť sneženia, zatiaľ čo v Texase na juhu krajiny namerali až 35 stupňov Celzia. Uviedol to web stanice BBC a americká Národná meteorologická služba.
V stredu vydali meteorológovia varovanie pred potenciálne nebezpečným zimným počasím v 28 štátoch pre celkovo 75 miliónov ľudí. Okrem Kalifornie sa zimné búrky očakávajú na severe a severovýchode USA, konkrétne na 2000 kilometrov dlhom páse zo stredoamerickej Nebrasky až po New Hampshire na východnom pobreží. Zhruba v stredu tejto pomyselnej línie, v Minnesote, by mohlo tento týždeň nasnežiť až 60 centimetrov snehu, čo je najviac za posledných 30 rokov. Americké aerolínie kvôli tejto búrke podľa BBC zrušili vyše 1700 letov.
Na západnom pobreží v Kalifornii podľa klimatológa z Kalifornskej univerzity Daniela Swaina uvidí sneh všetkých 39 miliónov obyvateľov slnečného štátu, "či už padať okolo seba, alebo na vrchoch neďalekých hôr". Na nezvyčajnosť tohto úkazu poukázala v stredu večer aj losangeleská hlásateľka počasia Evelyn Taftová: "Aby som k vám bola úplne úprimná, varovanie pred zimnou búrkou som (v Kalifornii) ešte nikdy nevidela," povedala vo vysielaní miestna stanica KCAL.
V 2100 kilometrov vzdialenom McAllene na juhu Texasu pri mexickej hranici sa naopak ľudia stretávajú s rekordnými teplami, v stredu tam meteorológovia namerali 35 stupňov Celzia. Storočné rekordy lámu vysoké teploty aj v Kentucky a Tennessee. V hlavnom meste Washingtonu na východe USA by dnes mohlo byť až 26,7 stupňa Celzia, čo by prelomilo rekord z roku 1874, píše BBC.