V otázke reštrukturalizácie dlhu ekonomík v problémoch stále panujú určité nezhody. Uviedla to na okraj zasadnutia skupiny popredných svetových ekonomík G20 šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová. Nevylúčila tiež možnosť zákazu súkromných kryptomien.
Skupine G20 teraz predsedá India. Jej juhoázijskí susedia Srí Lanka, Bangladéš a Pakistan naliehavo usilujú o poskytnutie peňazí z MMF kvôli ekonomickému spomaleniu spôsobenému pandémiou choroby covid-19 a rusko-ukrajinskou vojnou, upozornila agentúra Reuters.
Čína, ktorá je najväčším bilaterálnym veriteľom na svete, vyzvala krajiny G20, aby uskutočnili spravodlivú, objektívnu a hĺbkovú analýzu príčin globálnych dlhových problémov, pretože silnejú hlasy, že veritelia majú pristúpiť k rozsiahlemu odpisovaniu dlhov alebo prijať straty z dlhov. Georgievová dodala, že napriek určitým nezhodám sa veritelia zaviazali, že sa budú snažiť prekonať rozdiely a pomôcť krajinám v problémoch.
Pre Indiu je okrem reštrukturalizácie dlhu prioritnou oblasťou regulácia kryptomien, s ktorou súhlasí aj Georgieová.
"Musíme rozlišovať medzi digitálnymi menami centrálnych bánk, ktoré sú podporované štátom a stabilnými mincami, a kryptoaktívami, ktoré sú vydávané súkromne," povedala Georgieová. Podľa nej je potrebné veľmi silno tlačiť na reguláciu a ak zlyhá, potom by sa malo uvažovať o zákaze týchto aktív, pretože môžu byť rizikom pre finančnú stabilitu.