Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie FBI sa už dlhší čas domnieva, že pandémiu covidu-19 pravdepodobne spôsobil únik koronavírusovej nákazy z čínskeho laboratória.
V rozhovore s televíziou Fox News to povedal šéf FBI Chris Wray bez toho, aby naznačil, o aké informácie sa stanovisko agentúry opiera. Podľa amerických médií sa aktuálne k teórii o laboratórnej nehode prikláňajú dve zložky federálnej vlády USA, zatiaľ čo štyri ministerstvá a panel spravodajských služieb uprednostňujú scenár s prirodzeným prenosom nákazy zo zvieraťa na človeka.
Vyjadrenie Wraya predstavuje prvé verejné potvrdenie tajného stanoviska, ku ktorému FBI dospela zrejme už v roku 2021. Americká vláda vtedy oznámila, že jedna zo spravodajských zložiek USA so "strednou mierou istoty" vyhodnotila, že prvá infekcia človeka bola spojená s laboratóriom. Do médií neskôr unikla informácia, že išlo o FBI.
Pravdepodobné vysvetlenie
"FBI si už nejaký čas myslí, že za spustením pandémie je s najväčšou pravdepodobnosťou potenciálna laboratórna nehoda vo Wu-chane," povedal v novom rozhovore Wray s odvolaním sa na čínske mesto, kde boli pred viac ako tromi rokmi zaznamenané prvé prípady covidu-19.
"FBI má... agentov, špecialistov, virológov, mikrobiológov a tak ďalej, ktorí sa zameriavajú konkrétne na riziká spojené s biologickými hrozbami, čo zahŕňa veci ako nové vírusy," pokračoval riaditeľ federálnej polície.
Jeho vyhlásenie prišlo po tom, ako americké médiá s odvolaním sa na svoje zdroje informovali, že k FBI sa v tejto veci pridalo americké ministerstvo energetiky. To bolo predtým v otázke začiatku pandémie nerozhodnuté, teraz údajne s "nízkou mierou istoty" berie ako pravdepodobnejšie vysvetlenie s únikom nákazy z laboratória.
Ani v tomto prípade nie je známe, aké informácie k záveru viedli, ministerstvo však v USA prevádzkuje sieť laboratórií vrátane tých biologických.
Teória o nakazenom zvierati
Vírusové a iné infekcie v minulosti mnohokrát "preskočili" do ľudskej populácie zo zvierat a v prípade koronaviru SARS-CoV-2 spočiatku dominovalo vysvetlenie, že jeho šírenie medzi ľuďmi sa začalo kontaktom človeka s nakazeným zvieraťom.
K tomu mohlo dôjsť na istom wuchanskom trhovisku, kde sa vyskytovali aj živé zvieratá, a s ktorým sú spájané niektoré z prvých známych prípadov infekcie. Niektorí vedci sú však otvorení teórii o laboratórnom pôvode infekcie, ktorá nahráva skutočnosti, že vo Wu-chane sídlia dve inštitúcie zaoberajúce sa štúdiom infekčných ochorení, z ktorých jedna sa nachádza blízko spomínaného trhoviska.
Svetová zdravotnícka organizácia WHO v roku 2021 po vlastnom vyšetrovaní označila únik koronaviru z laboratória za veľmi nepravdepodobný, neskôr však vyzvala na ďalšie pátranie a uviedla, že "všetky hypotézy zostávajú otvorené". Medzinárodnému vyšetrovaniu však nie je otvorená Čína, ktorá špekulácie o laboratórnej nehode odmieta ako protičínske ohováranie.