Mesiac po zemetrasení, ktoré 6. februára postihlo juh Turecka a severozápad Sýrie, stále rastú oficiálne údaje o počte obetí. V Turecku zomrelo podľa víkendového oznámenia ministra vnútra Süleymana Soylua najmenej 45 968 ľudí, v Sýrii sa počet mŕtvych odhaduje na sedemtisíc.
Asi 150-tisíc ľudí bolo pri zemetrasení zranených, mnohí s trvalými následkami, napríklad kvôli amputovaným končatinám. Zranených bolo aj mnoho detí, desiatky prišli o rodičov. Turecká tlačová agentúra Anadolu dnes informovala, že pre nedodržanie stavebných predpisov bolo zatiaľ zatknutých 247 ľudí.
Minister Soylu cez víkend oznámil, že počet obetí v Turecku vzrástol na 45 968, z toho 4 267 bolo Sýrčanov, ktorí do susednej krajiny utiekli pred občianskou vojnou vo svojej vlasti.
Portál televízie Deutsche Welle DWW napísal, že počet obetí zrejme ďalej porastie, keďže mnoho mŕtvych ešte nebolo identifikovaných. Mnoho preživších stále pátra po svojich príbuzných. Na otázku, koľko ľudí je nezvestných, vláda v Ankare DW neodpovedala.
Pri zemetrasení sa zrútilo či bolo vážne poškodených vyše 200-tisíc budov, mnohé preto, že pri ich stavbe neboli dodržané predpisy. Miestne úrady, podľa tureckých opozičných serverov obzvlášť pred voľbami, v minulosti udeľovali takzvané stavebné amnestie, kedy za úplatok povolili pokračovať v stavbe, hoci dom nespĺňal všetky predpisy.
Agentúra Anadolu dnes informovala, že kvôli zrúteným domom bolo zatknutých už 247 ľudí, ktorí sú podozriví zo zanedbania predpisov či z korupcie.
Juh Turecka pri hraniciach so Sýriou a severozápad Sýrie postihli 6. februára dva otrasy so silou 7,7 a 7,6 stupňa, po ktorých nasledovali tisíce ďalších menších otrasov; 20. februára tú istú oblasť v Turecku zasiahli otrasy o sile 6,4 a 5,8 stupňa, kvôli ktorým zomrelo niekoľko ďalších osôb.
Medzi obeťami v Turecku je rad cudzincov, najmä Sýrčanov či Afgancov. Medzi mŕtvymi je aj jedna Češka, ktorá v Turecku dlhodobo žila. Počet obetí v Sýrii nie je oficiálny, keďže postihnutá bola prevažne oblasť ovládaná povstalcami. Odhaduje sa, že tam zomrelo šesť až sedemtisíc ľudí.
Zo sutín bola aj vďaka záchranárom z cudziny zachránených množstvo preživších. Posledných živých z trosiek vyslobodili podľa miestnych médií 12 dní po otrasoch. Išlo o rodičov s dieťaťom, ktorí v troskách domu strávili 296 hodín. Dieťa však krátko po vyslobodení zomrelo.
S narastajúcou kritikou vlády a miestnych úradov po zemetrasení režim autoritárskeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pokračoval v potláčaní slobody slova.
Napríklad viaceré televízie dostali pokutu od rady pre rozhlasové a televízne vysielanie za to, že nechali priestor kritike vlády za pomalú pomoc ľuďom postihnutým zemetrasením či za stavebné amnestie.
Zatiaľ nie je jasné, ako budú ľudia v oblastiach zasiahnutých zemetrasením hlasovať v prezidentských a parlamentných voľbách, ktoré sa zrejme uskutočnia 14. mája.