Ministri obrany členských krajín Európskej únie dnes diskutovali o stratégii vystupňovania dodávok delostreleckej munície Ukrajine, ktorá zahŕňa vyčlenenie dvoch miliárd eur zo spoločných prostriedkov, oznámil po zasadnutí šéf diplomacie Únie Josep Borrell. Polovica sumy by bola určená na spoločné nákupy projektilov, druhá na preplácanie dodávok zasielaných jednotlivými štátmi. Podľa Borrella má plán širokú podporu, na schválenie je však potrebné ďalej rokovať o "nevyriešených otázkach".
Nedostatok delostreleckej munície je aktuálne označovaný za jeden z najpálčivejších problémov ukrajinskej armády, ktorej obrana proti ruskej invázii minulý mesiac vstúpila do druhého roka. Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov v uniknutom liste svojim únijným náprotivkom napísal, že ukrajinská armáda vypáli mesačne asi 120-tisíc nábojov, potrebovala by ich však minimálne dvojnásobok. Zásoby západných spojencov Kyjeva sa medzitým rýchlo zmenšujú.
Rýchlosť je dôležitá
"Musíme dodávať viac, ale dodávky musia byť rýchle... Navrhol som prístup, ktorý je postavený na troch pilieroch," povedal na tlačovej konferencii po rokovaní ministrov Únie v Štokholme Borrell.
Prvým pilierom je vyčlenenie miliardy eur, z ktorej by členské krajiny dostávali náhrady za "okamžité" zásielky munície, ktoré sa samostatne rozhodnú poskytnúť. Išlo by o ďalšie využitie obranného fondu EPF, z ktorého únia dlhodobo členským krajinám hradí časť zbraní a munície dodávanej Ukrajine. Na podporu Kyjeva bolo z tohto nástroja od začiatku ruskej invázie uvoľnených 3,5 miliardy eur a na konci minulého roka členské krajiny schválili posilnenie fondu o ďalšie dve miliardy.
Druhou zložkou nového plánu sú spoločné nákupy munície kalibru 155 milimetrov cez Európsku obrannú agentúru priamo pre ukrajinskú armádu, ale aj do zásob členských krajín. Tento postup podľa Borrella urýchli dodávky a tiež zníži cenu. Cieľom tretieho piliera je zvýšenie výrobnej kapacity v Európskej únii.
"Musíme mať, mrzí ma to, vojnovú mentalitu," povedal Borrell. "Myslím, že môžem povedať, že na tomto postupe bola všeobecná zhoda," pokračoval. Šéf diplomacie Únie dúfa, že "konkrétne, formálne rozhodnutie" príde pri rokovaní Rady Európskej únie plánovanom na 20. marca.
Podpora medzi štátmi Únie
Česká vláda už od minulého mesiaca dáva najavo, že spoločný postup ohľadom delostreleckej munície podporuje. "Naša podpora Ukrajine musí zintenzívniť tak, aby sa krajina bola schopná nielen brániť, ale aby mohla získať späť všetky okupované územia," uviedla dnes v tlačovej správe česká ministerka obrany Jana Černochová. Podľa vyhlásenia diskusie v Štokholme reaguje na "urgentné potreby ukrajinskej armády".
Spoločné nákupy munície začalo vo februári presadzovať Estónsko, ktoré patrí k hlavným stúpencom zvýšenia vojenskej pomoci Ukrajine. Podľa Borrella sa na tomto cieli zhodujú "všetci", Maďarsko však od začiatku účasť na dodávkach zbraní odmieta. Zároveň viaceré krajiny Únie dlhodobo odmietajú budovanie európskej obrany a chcú sadiť predovšetkým na spoluprácu v rámci NATO.
Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg, ktorý sa na dnešnom rokovaní ministrov Únie tiež zúčastnil, však posilnenie spoločných obranných nákupov podporil. Išlo by o ďalšiu vojenskú iniciatívu Únie na podporu Kyjeva po tom, čo blok vlani spustil výcvikovú misiu pre ukrajinských vojakov. Borrell dnes uviedol, že počet Ukrajincov vycvičených touto cestou do konca mesiaca presiahne 11-tisíc.