Li Čchiang patrí k vrcholným predstaviteľom Komunistickej strany Číny, za hranicami krajiny je však známy len málo. Na vlaňajšom októbrovom 20. zjazde čínskej komunistickej strany bol menovaný ako druhý najvyššie postavený muž do stáleho výboru straníckeho politbyra. V rokoch 2017 až 2022 bol tajomníkom mestského výboru Komunistickej strany v Šanghaji.
Narodil sa 23. júla 1959 v meste Žuej-an v provincii Če-ťiang. Vyštudoval Čeťiangskú univerzitu, Hongkongskú polytechnickú univerzitu a Vysokú stranícku školu Ústredného výboru Komunistickej strany Číny. Je ženatý, má dcéru.
Li Čchianga spája dlhoročné priateľstvo s prezidentom Číny Si Ťin-pchingom. Keď bol Si šéfom komunistickej strany v provincii Če-ťiang, Li bol medzi rokmi 2004 až 2007 šéfom jeho úradu a de facto aj jeho osobným poradcom, ktorý ho okrem iného sprevádzal na cestách aj upravoval jeho prejavmi. V rokoch 2012 až 2016 bol Li guvernérom provincie Če-ťiang a potom v rokoch 2016 až 2017 straníckym tajomníkom v provincii Ťiang-su, kde získal skúsenosti s vedením regionálnej vlády. Li, ktorý je členom KS od roku 1983, v minulosti pôsobil tiež ako stranícky šéf mesta Wen-čou.
V politických kruhoch sa o ňom hovorí ako o pragmatikovi so zmyslom pre podnikanie a s väzbami na významných čínskych podnikateľov, ako je napríklad Jack Ma, zakladateľ najväčšieho čínskeho internetového predajcu Alibaba Group Holding. V čase, keď bol Li šéfom šanghajských komunistov, vznikla v tomto veľkomeste akciová burza STAR, určená najmä pre akcie firiem z odvetvia vyspelých technológií. Li dohliadal tiež na zahraničné investície, medzi ktorými k tým najvýznamnejším patrilo otvorenie továrne amerického výrobcu elektromobilov Tesla. Závod Gigafactory 3 v Šanghaji bol otvorený v roku 2019 ako prvá továreň automobilky v zahraničí.
Li bol tiež zodpovedný za vlaňajší lockdown Šanghaja, ktorý úrady nariadili kvôli šíreniu pandémie koronaírusu a ktorý ochromil miestnu ekonomiku. Koronavírusom sa vtedy nakazilo okolo 600-tisíc obyvateľov, z ktorých mnohí boli poslaní do obrovských karanténnych centier. Li v júni na straníckom zjazde mesta vyhlásil, že úrady "vyhrali vojnu na obranu Šanghaja". Drakonické opatrenia boli podľa neho úplne správne.
Očakáva sa, že Li ako premiér bude voči Siovi bezvýhradne lojálny a bude realizovať jeho plány. "Je to politik, ktorý je Siovi blízky a má jeho dôveru," vyhlásil sinológ Jean-pierre Cabestan z Francúzskeho národného centra pre vedecký výskum. "Si obklopený prikyvovačmi a pre rivalov nie je miesto," dodal tiež Cabestan. "Úloha premiéra vo vzťahu k Siovi sa zmenila a teraz je iba vykonávateľom jeho rozhodnutia. Si potrebuje silného realizátora a Li počas koronavírusovej uzávery Šanghaja dokázal, že je verným vymáhačom Siovej politiky nulového covidu, hoci dlhý lockdown vyvolal rozhorčenie verejnosti a spôsobil veľké ekonomické straty, "uviedol bývalý profesor fakulty politológie a práva Šanghajskej univerzity Čchen Tao-jin. Podľa amerických analytikov bude Li dokonca najslabším premiérom v histórii čínskej komunistickej strany.