Tisíce ľudí v celom Izraeli dnes večer opäť vyšli do ulíc, aby jedenástym týždňom pokračovali v celonárodných protestoch proti vláde a jej návrhu súdnej reformy. Ten už schvaľuje postupne parlament. Zmeny podľa kritikov obmedzia demokraciu v krajine. Tisíce ľudí v Tel Avive podľa agentúry AFP mávali modrobielymi vlajkami vo farbách Izraela, ale niektorí tiež dúhovými vlajkami komunity LGBT. Dav pochodoval mestom za skandovanie hesiel ako "Zachráňte demokraciu! "Podľa izraelských médií sa protesty konajú vo viac ako stovke miest a obcí.
"Prišiel som s priateľmi do Tel Avivu, aby sme demonštrovali proti tomu, čo nazývajú reformou," povedal agentúre Reuters sedemdesiatštyriročný Ronen. Uviedol, že chce brániť demokracii pred vládou, ktorú obvinil z toho, že sa ju snaží zničiť.
"Robím si starosti nie kvôli sebe, ale kvôli dcéram a vnúčatám. Chceme, aby Izrael zostal demokratický a liberálny a samozrejme židovský, ale veľmi nás znepokojuje, že sa naša krajina stáva diktatúrou, "povedala AFP štyridsaťšesťročná dôchodkyňa Naama.
Premiér Benjamin Netanjahu, ktorý sa vlani v decembri po šiesty raz vrátil do čela vlády, tvrdí, že sa ho demonštranti snažia zosadiť. Na súdoch čelí v troch prípadoch obvineniam z korupcie, popiera však, že by sa dopustil čohokoľvek zlého.
Návrh reformy má obmedziť právomoci Najvyššieho súdu a zvýšiť vplyv vlády na vymenovanie sudcov, čo kritici pokladajú za ohrozenie nezávislosti súdnictva. Netanjahu tvrdí, že jeho cieľom je vyvážiť deľbu moci, narušenú vraj politizáciou súdnictva. Za sebou má spolu so svojimi nábožensko-nacionalistickými koaličnými spojencami parlamentnú väčšinu, ale jeho reforma súdnictva vyvolala obavy doma i v zahraničí. Ako zmeny smerujú k ratifikácii, protesty eskalovali, čo ovplyvnilo ekonomiku, vrátane prepadu meny. Od niektorých vojenských záložníkov zazneli hrozby, že budú ignorovať povolávacie rozkazy. Prezident Jicchak Herzog vyzval na odloženie zmien a v stredu predstavil alternatívny plán, ktorý však premiér odmietol.