Návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve naznačuje, že Peking necíti zodpovednosť tlačiť na Kremeľ v súvislosti so zverstvami páchanými na Ukrajine, povedal dnes americký minister zahraničia Antony Blinken.
Pripomenul, že lídri Číny a Ruska sa stretávajú len tri dni po tom, čo na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal zatykač Medzinárodný trestný súd ICC. Čína by podľa neho mala rokovať s Kyjevom a povzbudzovať Moskvu, aby stiahla z Ukrajiny svoje jednotky.
„To, že prezident Si cestuje do Ruska len niekoľko dní po tom, ako Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na prezidenta Putina, naznačuje, že Čína necíti žiadnu zodpovednosť hnať Kremeľ k zodpovednosti za zverstvá spáchané na Ukrajine a... radšej by im poskytovala diplomatické krytie, aby v páchaní týchto zločinov pokračovali," povedal povedal Blinken počas tlačovej konferencie vo Washingtone.
Šéf americkej diplomacie hovoril po tom, ako čínsky prezident dorazil do Moskvy na dvojdňovú návštevu. Si Ťin-pching mal na programe aj podrobné rokovania so svojím náprotivkom Putinom, pričom medzi očakávanými témami je aj čínsky „mierový plán" pre ukončenie vojny na Ukrajine.
Čína na rozdiel od Západu nevyzýva Moskvu na stiahnutie jednotiek a na obnovenie medzinárodne uznávaných hraníc Ukrajiny, hoci hovorí o potrebe rešpektovať „zvrchovanosť, nezávislosť a územnú celistvosť všetkých krajín".
Blinken uviedol, že akýkoľvek plán, ktorý nie je postavený na rešpektovaní ukrajinských hraníc, je prinajlepšom „zdržovacou taktikou". „Svet by sa nemal nechať zmiasť žiadnym taktickým manévrom Ruska, podporovaným Čínou alebo ktoroukoľvek inou krajinou, s cieľom zastaviť vojnu podľa jeho predstáv," povedal šéf americkej diplomacie.
„Ukrajina už prišla so spravodlivým mierovým vzorcom. Ak je Čína odhodlaná podporiť ukončenie vojny... môže rokovať s (ukrajinským) prezidentom Zelenským... a využiť svoj vplyv na donútenie Ruska stiahnuť svoje sily," dodal.