Námorné letectvo
Počas rozpadu Sovietskeho zväzu boli významné časti sovietskeho námorného letectva umiestnené na Ukrajine, ktoré boli určené na podporu Čiernomorskej flotily. Tieto sily zahŕňali 2. gardovú námornú raketovú leteckú divíziu s tromi plukmi námorných útočných Tu-22M2 a 30. samostatný námorný prieskumný letecký pluk vyzbrojený Tu-22P.
V druhej polovici roku 1997, keď sa Ukrajina a Rusko dohodli na rozdelení Čiernomorskej flotily, Ukrajina dostala 12 lietadiel a 30 vrtuľníkov. Išlo o veľké lietadlá ako Tupolev Tu-142 a Tupolev Tu-22M, tie však boli zošrotované v rámci Budapeštianskeho memoranda. Stíhačky ako Mig-29 alebo bojové stroje Su-25 boli buď z rozpočtových dôvodov vyradené, prevedené k ukrajinskému letectvu alebo predané do Ruska a do Číny.
Zostávajúci inventár zahŕňal transportné, útočné a protiponorkové bojové vrtuľníky a tiež početné dopravné lietadlá. Ukrajinské námorné jednotky sa spolu s niektorými leteckými jednotkami zúčastnili niekoľkých nasadení, napríklad v operácii Atalanta a Ocean Shield.
Zaujímavá je vojenská pomoc Veľkej Británie v podobe niekoľkých vrtuľníkov Westland WS-61 Sea King, ktoré predstavujú skutočne kvalitatívny skok pre námorné letectvo. Ich úlohou bude protiponorkový boj a bojové pátranie a záchrany (CSAR – Combat Search and Rescue).
Najdôležitejšia bola však pre bojaschopnosť námorného letectva dodávka bezpilotných lietadiel TB-2 Bayraktar. 20. júla 2021 bola dodaná prvá séria lietadiel. V súčasnej dobe by ich malo mať námorníctvo v službe celkom 6 kusov, ktoré si na svoj účet pripísali množstvo zničených cieľov v Čiernom mori a na Haďom ostrove.
O zložkách ukrajinskej námornej obrany sa dočítate na ďalších stránkach. Pre ich zobrazenie kliknite na nasledujúce tlačidlo: