Horiace ťažobné plošiny
20. júna zasiahli strely vypálené z ukrajinského územia tri ťažobné plošiny východne od Hadieho ostrova. Ruskí predstavitelia uviedli, že Ukrajina začala raketové útoky na tri plynové plošiny v Čiernom mori južne od Odesy, čo je zjavná eskalácia pokusov Kyjeva oslabiť ruskú námornú dominanciu. Podľa šéfa okupovaného Krymu Sergeja Aksionova bolo po útokoch nezvestných sedem ľudí a traja boli zranení, podľa neho prebiehala "záchranná operácia za účasti hliadkových lodí a letectva".
Tri pobrežné plošiny boli zabrané Moskvou v roku 2014 v rámci anexie Krymu. Kyjev verí, že sú používané na vojenské účely a pomáhajú získať kontrolu nad väčšou časťou Čierneho mora. Typy striel, ktoré plošiny zasiahli, neboli ukrajinskou stranou doposiaľ potvrdené, ale s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o protilodné rakety Neptún.
Finálnym prvkom útoku na Hadí ostrov bolo v polovici júna jeho ostreľovanie novou ukrajinskou ďalekonosnou húfnicou Bohdana (s dostrelom 40 až 60 kilometrov), ktorej paľba bola riadená pomocou bezpilotného lietadla Bayraktar. Ukrajinské velenie čakalo s touto možnosťou na chvíľu, keď budú na ostrove zničené všetky prvky, ktoré by mohli obrancom umožniť odvetnú paľbu.
Dostať toto takmer 30 ton vážiace delo po poľných cestách na vhodné palebné stanovištia bola podľa obsluhy veľmi náročná a nebezpečná úloha. Tieto a ďalšie letecké útoky nedokázala ruská posádka ustáť a 30. júna sa z Hadieho ostrova stiahla. Ruské velenie to označilo ako prejav dobrej vôle k nadchádzajúcim rokovaniam o uzavretí tzv. obilnej dohody o exporte ukrajinských poľnohospodárskych produktov.
4. júla 2022 oznámilo ukrajinské velenie, že sa na Haďom ostrove vylodila jednotka námornej pechoty a vztýčila tu ukrajinskú vlajku. Dňa 7. júla potom ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho lietadlá vykonali raketový útok na Hadí ostrov, pri ktorom zahynulo niekoľko ukrajinských vojakov. Podľa ukrajinských zdrojov neboli hlásené žiadne obete. V noci 11. februára 2023 vykonali dva ruské bombardéry Su-24 štyri nálety na Hadí ostrov s použitím leteckých bômb.
V súčasnej dobe pokračujú jednotky pobrežnej obrany v plnení svojich úloh, zatiaľ čo príslušníci námornej pechoty sa zúčastňujú aktívnej bojovej činnosti na frontovej línii.
O zložkách ukrajinskej námornej obrany sa dočítate na ďalších stránkach. Pre ich zobrazenie kliknite na nasledujúce tlačidlo: